AirsoftFoorum.ee

Tavafoorum => Tehniline pool => Topic started by: Bjorn on April 02, 2012, 22:20:02

Title: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 02, 2012, 22:20:02
Teeme juttu veidi erinevatest airsoft akudest seisuga aprill 2012.

Hektel võib öelda, et nii NiCd kui NiMh akud on kaduv nähtus. Kellel need veel on - need kasutavad, aga uue aku ostmisel tasub kindlasti plaani võtta LiPo aku ja laadija ostmist.

Mis on erinevus Nixx(NiCd, NiMh) ja Lixx(LiPo, LiIon, LiFePo jne) akudel?
Põhierinevused seisnevad kaalus, mahutavuses ja võimsuses per ruumala.

Hetkel sobilikum Lixx aku on Liitium Polümeer - LiPo. Pikemat ingliskeelset juttu leiab siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_polymer_battery (http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_polymer_battery)
Kokkuvõte LiPo kohta - oluliselt kergema kaaluga ning sama ruumala kohta palju suurema mahutavuse ning võimsusega aku võrreldes NiMh või NiCd akudega.

LiPo akud tulevad 7.4V ja 11.1V pakkidena. St. vahepealset 8-9V pingega varianti ei ole. Sellest ei tasu lasta ennast heidutada. 7.4V kvaliteetne lipo aku on vähemalt sama hea kui vanakooli 8.4V või isegi 9.6V NiMh elementidega nikkel aku. Sealjuures 11.1V aku on juba väga võimas ning mõeldud aeglase mootoriga, kuid tugeva vedruga relva sisse.

Mida peaks vaatama lipo aku ostul? Primaarne on loomulikult kuju ja suurus, et ta sobiks sinu relva sisse. Tavaliselt on 1600mah (1.6A) 7,4v lipo sama suur, kui tavaline 8.4V NiMh mini aku, ehk siis peaks sobima kõikidesse samadesse relvadesse sisse.
Järgmisena tulevad põhinäitajad volt ja amper, millest esimene määrab pinge ja teine mahutavuse. Seoses LiPo tehnoloogia olulise arenguga on muutunud ka laskude arv per mah. Kui vanasti arvestati maksimaalsek 1 lask per 1 mah aku mahutavust, siis nüüd võib juba selle arvu korrutada kuni kahega, olenevalt relva sisust ja kasutusest. Ehk siis 7.4v 1600mah lipost saab tavaliselt üle 2000 lasu kätte.
Kolmas ja samuti väga tähtis näitaja on "C" ehk Discharge, mis on kõikidel kvaliteet lipo akudele peale märgitud. Tavaline C näitaja on 20 ringis, parematel pakkidel 25-40C. Mida kõrgem "C" näit, seda rohkem võimsust annab lipo aku välja. Just seda võimsust läheb vaja võimsate mootorite ja vedrudega tuunimisel ning külmade ilmadega mängimisel. Tavaliselt NiMh pakkidel "C" näitajat ei märgitud peale, kuid hinnanguliselt on see umbes 8C juures, parimatel tootjatel 10-12C. Ilmselgelt lipo tehnoloogiaga võrrelda ei saa.

Hinnad? Jättes kõrvale kõik hiina tootjat nii NiMh kui LiPo vallas ning võrrelda kvaliteet tootjate hindasid, siis lipo akud juba praegusel hetkel ülevatavad hinna eelist NiMh ees. Ainuke hinnamiinus on akulaadija ost. Tavaline odav ja manuaalse laadimisega NiMh laadija saab ca 10 euriga kätte. Lipo automaatne laadija läheb 20 euri kanti. Samas akude hinnad on juba päris erinevad. 1600mah 8.4v Intellecti NiMH aku maksab ca 30 eur, samas kui 1600mah 7.4v lipo maksab alla 25 eur.

Kasutusmugavus?
Lipo akud ei vaju tühjaks. St. peale mängu tuled koju, laed aku täis ning poole aasta pärast võtad aku ning ta on ikka veel 99% laetud. Korralikel lipo akudel väidetakse, et aastas on mahalaadimine paari % juures. Meie mõistes olematu.

Miinuseid ka on?
On küll. Lipo akud ei tohi täiesti tühjaks laadida/kasutada. Selleks kasutatakse erinevaid ohutusseadmeid nagu buzzer või monitor, mis taha ühendatuna annab märku heli ja valgussignaaliga, millal lipo aku tühjaks saab. Kui lipo aku täiesti tühjaks lasta, siis ei võta ta enam voolu sisse ning sisuliselt võid minema visata aku. Kiire taaslaadimise korral võib veel päästa, aga üldiselt on kahju juba tehtud.
Kes buzzeri ei taha kasutada, siis alternatiiviks on võtta piisavalt palju võimsam aku, kuid reaalselt ära kasutad. Sellisel juhul pole kartust, et tühjaks saab. Näiteks: normaalses seisus gearboxiga SP110 vedruga relv laseb tavaliselt ca 120m/s välja. Sellisest relvast eeldusel, et voolukadu süsteemis on väike (kaitse eemldatud, korralikud pistikud joodetud, mootor joodetud mitte klemmidega jne) võib oodata vähemalt 1 lask per mah iga ilmaga. Seega, kui kasutada 2200mah akut, ei tohiks 2000 lasku probleemiks olla. Siit tulenevalt - võta 2000bb kuulikott kaasa ning võid ohutult lasta koti tühjaks. (NB! Olenevalt mängija päästiku kontrollist võib tulla palju tühilaskusid, kui salv saab tühjaks, neid tuleb samuti arvesse võtta ;) )


Tulevik? Hetkel teevad trendi uue tehnoloogia LiPo akud (nanotech) ning veidi teistsugused LiFePo elemendid, mis veel airsoftis pole populaarseks muutunud.


Kokkuvõte laiskadele, kes ei viitsinud lugeda: kui vaja uut akut, osta LiPo aku. Hetkel on LiPo tehnoloogial põhinevad akud odavamad ja kordades efektiivsemad, kui NiMh või NiCd akud.


Küsimused teemasse, vastan kui oskan.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 10, 2012, 16:29:39
Kuigi ma ise kasutan liposid juba väga ammu, siis jagaks pisut oma tähelepanekuid ja mõttemõlgutusi:

Enne suure hurraaga lipode peale kolimist tasuks pisut lugeda:

http://www.rchelisite.com/lipo_battery_charging_and_safety_guide.php (http://www.rchelisite.com/lipo_battery_charging_and_safety_guide.php)
Teiseks:
Kuna enamus liposid meie maastikul tulevad hobbykingist või sealtkaudu ning nemad kasutavad xt60 pistikuid, soovitaks soojalt nende peale üle kolida:)
Takistus on pisut suurem kui deansil, samuti ka mõõtmed, kuid rohkem plusse kui miinuseid:)
(http://3.bp.blogspot.com/-jEtkT_RXMJg/TxBz5yLdEVI/AAAAAAAAA9c/XJbU4gTPl2w/s640/deans_vergleich_xt_ultra_stecker_tamiya_mp-jet_plugs_AEG_airsoft_000.JPG)
Pilt varastatud nahaalselt siit: http://airsoftaustria-tech.blogspot.com/2012/01/deans-sind-nicht-gleich-deans.html (http://airsoftaustria-tech.blogspot.com/2012/01/deans-sind-nicht-gleich-deans.html)
Ise olen avastanud, et Turnigy Nano-Tech 1800mah 2s lipo mahub suht vabalt igale poole, kus on ruumi sama palju kui g36c laesääres:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19119__Turnigy_nano_tech_1800mah_2S_65_130C_Lipo_Pack.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19119__Turnigy_nano_tech_1800mah_2S_65_130C_Lipo_Pack.html)
(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/19119.jpg)

Kolmandaks võiks lisada, et odava laadijaga kaua ja kaugele ei sõida, kuigi alguses pole vast väga viga. Laadijaks soovitaks ikkagi pigem mõnda tarka laadijat, mis suudab ka nimhi ja muud tyypi akusid laadida.
Suht harju keskmine võiks olla Imax B6 eelistatavalt originaal (tunneb ära hologramm kleepsu järgi põhja küljes), mis meie maal võiks maksta mingi 30-40 euri maksimaalselt:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html)
(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/imaxb6.jpg)

Viimaseks, kuid siiski väga tähtsaks asjaks oleks soetada mõni tulekindel anum laadimiseks ja hoiustamiseks, või veel parem:
(http://www.cnc-modellsport.de/images/ladegeraete-emax-liposack-klein.jpg)
Maksab kuskil 5-10€ sõltuvalt kanalist kuskaudu soetatud.

Lipodega tuleks käia ümber vähemalt sama ettevaatlikult kui oma airsoft relvaga
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 10, 2012, 16:46:15
Väga head tähelepanekud.

Üllatav, et XT60 on natuke suurema takistusega kui Deans?! Aga noh - see juba nii minimaalne vahe. Suurimaks eeliseks XT60 puhul peaks olema pikaajaline vastupidavus.

1800mah 7.4v lipo kohapealt samuti nõustun - ideaalne aku peaagu  kõikide relvade sisse kuhu telliskivi tüüp mahub. Piisava mahutavusega isegi kula jaoks ning 7.4v pealt toidab enamik standard relvasid ära.

Samuti nõustun lipo laadija kohapealt. Üsna palju esineb defektiga tooteid odavate Turnigy laadijate seas, mida ei saa ise reguleerida. Imax B6 on üks odavamaid täiesti reguleeritavaid laadijaid. Koos toitega saab alla 45 eur eestist kätte, mis on igati aus hind. Ilma toiteta saab ilmselt odavamaltki.

Ise pole kunagi lipo kotti kasutanud. Kui vähegi mõistlikult kasutada ja laadida asju, siis ei juhtu miskit nendega. Pealegi - tänapäeva lipod on ohutumad tehnoloogia poolest, kui aastaid tagasi tehtud variandid.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 10, 2012, 17:07:03
Better safe than homeless :)
Kasvõi savipotis hoida oma liposid on parem kui kuskil ripakil
Lisaks kui lipo parajalt punnis juba, tasub uus osta ja vana märklauana kasutada. Siis oleks kenasti näha, mis juhtub lipoga, kui sinna mõni auk tekitada.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: gamexh on April 10, 2012, 17:49:07
http://madbull.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=235 (http://madbull.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=235)

Olen ise kah viimati väheke akusid uurinud ja tundub, et LiFePO4 akud võikid varsti juba LiPosid asendama hakkata. Peale MadBulli on saadaval ka Flame ja Zippy LiFePO4 akud.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 10, 2012, 17:58:35
Olen LiFePo4 akusid proovinud siis kui nad välja tulid. Kahjuks suur haip ja müügijutt ei vastanud tõele. Nad ei suuda välja anda seda C näitu mida peaksid.
Lisaks hetkel hind on veel liiga kõrge. Ilmselt kunagi nad hakkavad asendama Lipod, kuid hetkel neil ei ole veel eelist.

Voldi poolest on muidugi sobivad airsofti kasutuseks. Samas 7.4v lipo toidab ka vabalt.

P.S. Kui keegi on mingeid uuemaid LiFePo4 pakke proovinud ja töötavad normaalselt siis jagage rõõmu, mina pettusin. Võin anda oma vana LiFepo4 elementidega aku ära esimesele soovijale paari euriku eest.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: ASH on April 14, 2012, 10:42:23
Siis oleks kenasti näha, mis juhtub lipoga, kui sinna mõni auk tekitada.

been there ,done that - muffigi ei juhtunud , eemalt tundus et oli sooja eritust näha , kui see just miraaž ei old
aga aku oli ka tyhi , täisakuga pole proovinud
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 14, 2012, 22:51:46
Ju siis oli aku väga tühi.
Ega üldiselt niisama augustamisel ei juhtugi muud, kui tekib keemiline reaktsioon koos paha haisu, kuumuse ja suitsuga. Võib ka tekkida väike leek. Kenasti laetud aku peaks ikka maha ka põlema. Seda on ise saanud proovida. Ülelaadimist ei ole riskinud katseda, seda juutuubi videotes niisamagi näha. Viimane tore video oli sellest, kuidas tüüp suutis auto maha põletada koos oma fpv tehnikaga, jättes lipo autosse laadima(balancer jäi ühendamata vms.)
LiPo battery sets car on fire.mov (http://www.youtube.com/watch?v=yc8NTkUKJ8k#ws)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on April 25, 2012, 16:01:25
Tere!

Kuulge, palun selgitage nüüd maakeeles, kui see Li po aku on kergelt paisunud, mida see siis õieti tähendab?

Kas ma peaks muretseme selle nähtuse pärast.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 25, 2012, 22:56:35
Mul on olnud ka mõni natukene paisunud aku kasutuses ja ei ole häda olnud väga, samas on neil mahtuvus väiksem ja teatud suurema respektiga suhtusin neisse - hoidsin lipo kotis või savipotis.
Kui aku juba väga ümmargune on, tasuks sellest kiiresti vabaneda. Kui natukene ümar, siis on lihtsalt esimesed ilmingud sellest, et aku vajaks vahetus.
Üldiselt lipo akust vabanemine võiks näha välja niimoodi, et näiteks õues mingi tarvitiga üritada aku võimalikult tühjaks saada, siis pikemat sorti vardaga paar augukest sisse teha ja susinat ning tossu kaugelt jälgida (Võid ka märklauana kasutada :)), et mitte sisse hingata. Siis kui asi maha jahtunud on, võiks veel 24h soolvee lahusesse jätta ja peale seda võib rahuliku südamega jäänused prügikasti visata. Üldiselt olen ma niimoodi teha, ei ole võibolla kõige õigem, kuna peale tühjaks laadimist piisaks ka aku viskamist soolvette ööpäevaks ja siis minema visata. Üldiselt võiks paar auku olla, et soolveest ka tolku oleks
Väike videomaterjal isegi juutuubis:
LIthium polymer battery disposal (http://www.youtube.com/watch?v=gQ5PNG_niBs#noexternalembed)

Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 25, 2012, 23:36:05
Kindel, et paistes on aku? Tihtipeale ei ole aku pinnad täiesti sirged, sest aku elemente pannakse teibiga omavahel kinni, mis annab kergelt juurde "paistes" efektile. Hea oleks mõni teine sarnane aku kõrvale võtta. Kui üks on silmnähtavalt paistes, siis mõõda elemendid üle ja kontrolli enne/pärast igat mängu mis seisus aku on. Mul on paar vana lipot kusagil, mis on ikka uhkelt paistes, meeles on siis teen pildid.

Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on April 26, 2012, 09:53:18
On üks pulk aku 1200 MAh, viimane mäng läks pontsakaks ja veidi soojaks, jahtudes tõmbus veidi kokku. Samas laadis ennast ikka täis ja laadimise ajal ei kuumenenud.
Äkki oli see kile ümbris mis paisus ja kuumenes....
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 26, 2012, 10:22:11
Võtsid vaesest pulgast liiga palju mahla välja. Kui tegemist mingi firefoxiga siis ei imesta. Need airsofti tootjate lipod on väga nõrgad ja hind on neil mingi 4-5kordne võrreldes hobbykingi lipodega.
Tasub võibolla tellida endale midagi sellist:
(http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/catalog/17283.jpg)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17283__Turnigy_nano_tech_2000mah_2S_15_25C_Lipo_AIRSOFT_Pack.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17283__Turnigy_nano_tech_2000mah_2S_15_25C_Lipo_AIRSOFT_Pack.html)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 26, 2012, 16:12:41
Pole hetkel kaamerat võtta, et paisunud Tunrigy lipost pilti teha, kuid netis näiteid olemas:

(http://forum.heliguy.com/images/userpix/10759_Lipo_Swell_1.jpg)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 26, 2012, 23:51:13
Yep, siin on keskmine purk juba mõnuga paisunud ja teisi deformeerinud. Selline aku tasub juba hävitada üsna koheselt.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 27, 2012, 10:22:30
"väike" turnigy lipo 7.4v on paksem kui muidu 11.1v :D

(http://img855.imageshack.us/img855/3833/27042012602.jpg)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on April 27, 2012, 13:13:54
Arvad ,et asi on tuksis?
Kas sa laupäeval mängule lähed, kuule otsi mind ülesse ja vestleks sellel teemal veidi.

Vanakaru
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 27, 2012, 13:36:47
Björni akuga saaks teha ka kena demonstratsiooni juba. Vanakaru oma akut ei taha näidata?
Kusjuures üsna palju on süüdi lipode varalahkumises need väikesed suitsupaki suurused lipo laadijad. Tihti natukene ebatäpsed ja laadimisvool on nagu on. Osadele akudele sobivad ja osadele mitte.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 27, 2012, 14:05:28
Jap nii ta on. Samas kui paljud on nõus 50 euriseid või kallimaid laadijaid ostma?

Kui võimalus on sama raha eest laadija + buzzer +korralik lipo, siis ikkagi minnakse odavamat teed pidi.

Bjorn
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 27, 2012, 15:39:03
endal on see aastaid hästi teeninud:
http://www.icare-rc.com/catalog/orbit-pocketlader-p-1327.html (http://www.icare-rc.com/catalog/orbit-pocketlader-p-1327.html)
Samas mingi hobbykingi targem laadija maksab koos saatmisega võibolla ainult 20-30€ euri, seega ei ole eriline summa just mida välja käia.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11060__HobbyKing_ECO6_50W_5A_Balancer_Charger_w_accessories.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11060__HobbyKing_ECO6_50W_5A_Balancer_Charger_w_accessories.html)


Samuti olen näinud eestis müügil RC foorumites 30 euriku eest  korralike laadijaid, üle 50 venitavad vähesed välja :)

Muide kas teil nendel laadijatel on laadija all hologramm?:

http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_70&products_id=2158 (http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_70&products_id=2158)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: -Parz- on April 27, 2012, 18:54:02
Otsustasin ka lõpuks LiPo peale üle kolida. Tekkis küsimus laadimisaja suhtes. Hea oleks teada ligikaudset laadimisaega. Aku on 7.4V 1800mAh Turnigy Lipo ja laadija B3 AC Compact (800*3 mAh)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Wolle on April 27, 2012, 19:12:10
Kas sul laadija peal märgutulukesi pole mis näitavad millal mõni cell "valmis" saab? Endal on odavamaotsa nn suitsupaki laadija (3s) mis näitab iga celli kohta eraldi.

Infot ta küll ei jaga laadimiskiiruse ega ka mahutavuse kohta aga vast hetkel toimib. Tulevikus peaks küll välja vahetama.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: -Parz- on April 27, 2012, 19:16:33
Tulukesed täitsa olemas, asi pigem selles, et esimene laadimine käsil ja hea oleks teada, kaua ta laeb umbes.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 27, 2012, 19:19:45
800mAh laadimisvooluga ehk mingi paar-kolm tundi ma pakun.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Wolle on April 27, 2012, 19:44:44
Minu uus 3s aku laadis umbes 2 tundi.. peale seda olid kõik tulikesed rohelised ja võtsin tagant ära. Testida pole veel akut jõudnud. Homme on alles võimalus.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 27, 2012, 20:04:12
endal on see aastaid hästi teeninud:
http://www.icare-rc.com/catalog/orbit-pocketlader-p-1327.html (http://www.icare-rc.com/catalog/orbit-pocketlader-p-1327.html)
Samas mingi hobbykingi targem laadija maksab koos saatmisega võibolla ainult 20-30€ euri, seega ei ole eriline summa just mida välja käia.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11060__HobbyKing_ECO6_50W_5A_Balancer_Charger_w_accessories.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11060__HobbyKing_ECO6_50W_5A_Balancer_Charger_w_accessories.html)


Samuti olen näinud eestis müügil RC foorumites 30 euriku eest  korralike laadijaid, üle 50 venitavad vähesed välja :)

Muide kas teil nendel laadijatel on laadija all hologramm?:

http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_70&products_id=2158 (http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_70&products_id=2158)

Hologrammi kohta - ei ole vaadanud. Eeldan et tegemist mingi originaal vs hiina koopia teemaga? Usun üsna kindlalt, et tegemist ikkagi hiina jubinaga.

Laadijate hindade kohapealt päris nii lihtne siiski ei ole ju?
See odav Hobbykingi laadija üksi saab kätte odavalt, kuid ta tahab toidet ka, kui sul just auto aku toas ei seisa. Toide kaalub ning koos tellides läheb transa üksjagu + toll + deklar = päris palju juba. Alternatiiv toide kusagilt Eestist otsida. Viimati kui uurisin siis sai Oomipoest, kuid hind oli päris rõve. Hobbykingi reviewd ei ole ka just kõige positiivsemad. Üks suur hiina ole kõik ning hea asja eest peab suhteliselt hästi välja köhima. Nt. midagi sellist, mis su esimeses lingis on.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Janar on April 28, 2012, 20:46:16
Neid jutte lugedes jääb mulje nagu nende suitsupaki laadijatega keerab aku varem või pekki :D
Mul pole veel õnneks midagi juhtunud pea pooleteise aasta jooksul :P kolm korda üle vasaku õla :)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on April 28, 2012, 21:57:37
Suitsupaki laadija keerab tõesti pekki akud varem või hiljem.
Laadijate koha pealt, olen imaxi sisemise toitekaga b6 variante näinud ka umbes samas hinnas, mis tavalisi orikaid. 12v 2-3 toiteka saab osta mõnest elektroonika poest või siis näiteks vana atx toiteploki ringi teha.
Anyway tõesti, vaatan asju oma mätta otsast ja asi ei ole nii lihtne, samas ei ole ka väga keeruline ;D
Samas kui siin juba hindade üle arutamiseks läks siis palun:
Imax B6 laadija originaal:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html)
hind dollarites: 24.99, lihtne arvutus ümbe eurodess näitab, et selle asja väärtus on alla 22€, mis tähendab seda, et saadetis eraisikule  on nii käibemaksu kui tollimaksu vaba.
Saatmine dollarites: 10 dollarit.
Jäme kalkulatsioon arvestades, et inimene omab paypali ja tellib asja endale ja mitte edasimüügiks ütleb selle laadija hinnaks: 26.58 eurot kasutades vahtuskurssi 0.76€=1$
Eeldades, et inimesel ei ole olemas eelnevast turnigy laadijast toiteadapterit (kõik ei võta 220 sisse ja vajavad samuti eraldi toidet) ja ei kavatse laadida väga suuri akusid ning maksimaalne laadimisvool jääb 1-1.5A juurde sobib väga vabalt selline toiteplokk lihtsast ebay otsingust:
http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-AC-100-240V-To-DC-12V-2A-Power-Supply-Adapter-For-Led-Lights-Strips-/280863444477?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item4164c40dfd#ht_3188wt_1139 (http://www.ebay.com/itm/EU-Plug-AC-100-240V-To-DC-12V-2A-Power-Supply-Adapter-For-Led-Lights-Strips-/280863444477?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item4164c40dfd#ht_3188wt_1139)

Hind on $4.50, mis on vähem kui mõne mehe suitsupaki hind.

Seega isegi koos toiteadapteriga korralik laadija on umbes selles hinnaklassis, aga jätkuvalt on see kõigest minu mätta otsast vaadatuna.

Muide ka IMAX b6 kloon on suht kasutatav ja hind umbes 10 dollari võrra odavam kui originaalil 8)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 29, 2012, 20:13:36
Kas käibe/tollimaks ei arvutada mitte toote hind + transport? Millisel juhul läheks justnimelt see imax laadija ka käibemaksu + deklari alla. Selles probleem ongi. Kui maks + deklari tasu tuleb juurde, siis sisuliselt pane 10 eur juurde, mis moodustab pea pool.

Või eksin?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Wolle on April 30, 2012, 04:18:16
Siin sa eksid.. 22 - 150€ puhul arvutatakse käibemaks eseme hinnalt.
Tollimaks tuleb alles 150€ ja kallimate kaupade puhul ja seal arvutatakse tõesti juba transport ka sisse.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on April 30, 2012, 10:23:00
Tollimaks jah alates suuremast summast.

Samas olen kindel, et paar korda on käibekat küsitud eseme eest, mille väärtus on ise alla KM piiri, kui koos kirve transaga tuleb tublisti üle ning deklar + käibemaks on ikka juurde tulnud.


B.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Wolle on April 30, 2012, 13:53:33
Sellisel juhul oled sa sealtsamusest sakutada saanud kahjuks :D
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 01, 2012, 18:47:33
Üldiselt oli 150€ maksuvaba saadetist vahepealne paradiis, kuni maksuameti onud ja tädid teisiti otsustasid.
Hetkel peaks kehtima siit võetu:
http://www.emta.ee/?id=3770 (http://www.emta.ee/?id=3770)

2.1 Deklareerimise kohustus
Välisriigist saadetud postisaadetis tuleb kirjalikult deklareerida, kui:
postisaadetise väärtus on üle 21,98 euro;
eraisikute vaheline mittekaubanduslikul eesmärgil  saadetis väärtusega üle 45 euro;
sisaldab kaupa või isiklikke asju, mille sisseveol on kehtestatud piirang;
postisaadetise kogus ületab 1000 kilogrammi.
Välisriiki saadetav postisaadetis tuleb kirjalikult deklareerida, kui:
selle tolliväärtus ületab 1000 eurot või kogus ületab 1000 kg;
sisaldab kaupa või isiklikke asju, mille väljaveol on kehtestatud piirang.

Üldiselt tuleb vahet teha tollimaksul ja käibemaksul
Käibemaks on see, mis põntsu paneb. Tollimaks reeglina mingi 2-8%
Siin veel asjakohast infot:
http://www.emta.ee/public/toll/07122010_Vaikese__vaartusega__ja__mittekaubanduslikud__saadetised_juhen1.pdf (http://www.emta.ee/public/toll/07122010_Vaikese__vaartusega__ja__mittekaubanduslikud__saadetised_juhen1.pdf)
See vist kõige tähtsam punkt kogu asja juures:
saadetised, milles kaupade tegelik koguväärtus ühe saadetise kohta on suurem
kui 21,98 eurot ja ei ületa 150 eurot, on tollimaksuvabad, kuid deklareeritake
kirjalikult ja maksustatakse käibemaksuga.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on May 08, 2012, 10:28:45
Tahaks selle li-po plahvatamise kohta küsida.

Kas Eestis on mõni aku plahvatanud?
Mitte pajatada jutte kuskil mujal maailmas toimunud asjadest...


Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 10, 2012, 17:29:27
Eesti ilmselt liiga pisikese ja liiga teadliku hobi kogukonnaga, et midagi sellist siin reaalselt juhtunud oleks.  Ise olen oma punnis lipod hävitanud ja ilmselt teevad seda ka teised muellendurid. Anyway, tavaliselt lipo "õnnetused" juhtuvadki laadides või siis liiga suurt koormust nõudes neilt.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on May 13, 2012, 10:59:19
No aga siis ei pea ju nende mitte väga punnis akude pärast väga muretsema, kui neid parasjagu ei lae või ei kasuta...

Aaaa... mitu lipo akut sa oled kutuks teinud.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 13, 2012, 20:27:00
Kui sa mõtled "kutuks" tegemise all ohutustamist, siis kaks tahtlikult ja kaks kuna oli vaja.
Need mis "igaks juhuks" sai hävitatud läksid üsna korralikult punni ja tundus kindlam neist lahti saada kui neid alles hoida. Need mis oli vaja ära hävitada osalesid mudellennukiga õnnetuses ja kummagil korral sai üks purk kahjustada.
Eks see jääb igaühe enese otsustada kui  millega on nad valmis riskima.  Selle aasta avamängul sai ka näha neid julgeid seltsimehi, kes liposid oma airsoft relva kaba külge kinnitanud olid. Seni kuni mõni oks või eksinud kuul akut ei taba, on kõik väga hästi, samas kui see ükskord juhtub, on uue kaba ostmine garanteeritud ja halvemal juhul ka põletusarmid näos. Kuigi lipo ei "plahvata" kui sinna auk teha, siis kuumaks läheb ta päris kiiresti ja viskab ka leegi välja.
Anyway, eks igaüks otsustab ise mis teeb. Ma võin ainult materjale viidata, kui ise otsida ei tihka. Minu meelest on selliste akudega oht reaalne, küsimus on pigem selles, et millal nendega midagi juhtub.
Ega vist ilmaasjata ei ole kokku kirjutatud tsirka 100lk teksti "halvaks läinud" lipode kohta siin: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=719116 (http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=719116)
Piisavalt igasugu materjali ka siin:
http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=15776103&postcount=4 (http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=15776103&postcount=4)

Veel "funni" suuremate lipo purkidega:
Destructive testing and fun with Lithium Polymer LiPo batteries, puncture, crush, overcharge (http://www.youtube.com/watch?v=LExMC5buoFg#ws)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: vanakaru on May 13, 2012, 22:08:33
Ahaa,,.. et kui lipo on punnis ja kasutades kuumaks läheb siis ei maksa pikalt venitada...nii ma saan aru

Kui kasutades kuumaks ei lähe siis on veel OK
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 14, 2012, 10:41:34
Otsi mis vabandusi tahad, aku ise pole ok enam mingil juhul. Kasutatav mõnda aega - jah/võibolla.
Ohutu? Ei
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 18, 2012, 10:59:31
Ehee, pole vast parim näide elust enesest, kuid näide siiski.
teatavasti kasutavad ka mobiilid tänapäeval lipo akusid ja üks tulemus on siin:
http://www.parnupostimees.ee/845680/parnu-vee-juhi-kaes-plahvatas-mobiiltelefon (http://www.parnupostimees.ee/845680/parnu-vee-juhi-kaes-plahvatas-mobiiltelefon)
Kurat teab mis seal täpselt juhtus muidugi, kuid...
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on May 18, 2012, 12:47:07
Ehee, pole vast parim näide elust enesest, kuid näide siiski.
teatavasti kasutavad ka mobiilid tänapäeval lipo akusid ja üks tulemus on siin:
http://www.parnupostimees.ee/845680/parnu-vee-juhi-kaes-plahvatas-mobiiltelefon (http://www.parnupostimees.ee/845680/parnu-vee-juhi-kaes-plahvatas-mobiiltelefon)
Kurat teab mis seal täpselt juhtus muidugi, kuid...

Päris heast peast sellised asjad ikka ei juhtu. Tõenäosus on, et sai kusagilt vigastada kas painutuse või torke teel.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 18, 2012, 23:07:41
yep
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: toits on December 13, 2012, 20:56:30
hiljuti ostsin endale sellise relva ----> http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_60&products_id=1743 (http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_60&products_id=1743)
ma sain kaasa sellega NiMH aku kuid selle laadimisest ma ei tea midagi. kysimus siis selline et kui kaua selline aku laeb? (mul pole "tarka" laadiat)
muidugi kavatsen l2hiajal minna yle LiPo akule
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on December 13, 2012, 21:49:59
5h, ise ühendad lahti.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: hattie on May 01, 2013, 17:56:06
mis halba juhtub kui tõenäoliselt stock g ja g m4jale 11.1 lipo taha ühendada?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on May 02, 2013, 08:25:49
Kiirem kulumine ning kõrgendatud risk, et midagi lendab sodiks - hammakad või kolb. Kui juppide raha kõrvale pandud (ca 50 eur) siis võid julgelt lasta niikaua kui midagi puruks lendab. Kindlasti peab arvestama palju kiireme klemmide kulumisega, eriti kui palju üksiklasku harrastad. Aitab mosfeti paigaldus.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: andreas on May 06, 2013, 18:14:54

Veel "funni" suuremate lipo purkidega:
Destructive testing and fun with Lithium Polymer LiPo batteries, puncture, crush, overcharge (http://www.youtube.com/watch?v=LExMC5buoFg#ws)


Igatahes nüüd teada, et kui mängu ajal suitsukatet ette vaja, siis kellegi lipole midagi teravat sisse ja läheb :)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on May 08, 2013, 21:26:51
Päris paljudel tüüpidel on lipod kaba külge tõmmatud. Iga kord vaatan huviga, et kas keegi saab isikliku suitsukatte või mitte.
Tean isiklikult ühte võitlejat, kellel kodus Lipo plahvatas laadimise ajal. Laadija oli tüüpiline suitsupaki suurune laadija. Õnneks oli lipo potis, aga toa remont oli siiski garanteeritud.

Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: hattie on May 17, 2013, 12:32:46
kas kellegil on aimu miks mu laadijal cell 3 tuli on roheline punase värelusega, cell 2 punane ja cell 1 ei põle üldse? olukord sama kui akut järgi pole. olukord sama pärast tunde laadimist.
aku on nanotech 2.2 2cell 7.4 ja laadija swissarms mingi must tobipaki suurune junn
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Leivaraisk on May 22, 2013, 02:49:42
Vastuseks eelmisele:
Proovi võimalusel mõnda teist akut, mida tead kindlasti terve olevat. Kui sama tulemuse annab, on 95% tõenäosusega laadija amortiseerunud.

Minu küsimus:
Olen enda vastutusele võtnud liiga võimsa relva, mis õgib kõik akud kiiresti tühjaks. Nüüd tahangi seda teada, et kui ma ühendaksin 2 akut jadamisi kokku ja selle relva järgi torkaksin, kui suur on tõenäosus, et see midagi paha teeb? Pinge peaks jääma samaks, mahtuvus aga seega kahekordistuma.
Eeldused:
*tahaksin ühendada 2 Lipo akusid 11,1V 20C 1200mAh
*relval on kogu sisu vahetatud 140 m/s, mosfet ja kõik kõige vingemad kellad ja viled, mis olla saavad.
*Kasutaksin ühte buzzerit, sest teoreetiliselt teeksin ma kahest akust ühe ning nad eraldi toimetamiseks eraldi buzzereid ei vaja.

Ehk on keegi ka praktiseerinud?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on May 22, 2013, 08:23:10
Palju eesmärk ühe laadimise pealt lasta on?
Mis mootor hetkel tõmbab?
Kus ja kuidas aku istub, ehk siis pigem oleks parem üks osta kokkuvõttes, kui üks lisaks.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Leivaraisk on May 22, 2013, 11:28:08
Mingit eesmärki seadma ei hakka, lihtsalt point on selles, et ühe lasuga tõmbab akul juba nii palju energiat ära, et teine kord tihedamate üksiklaskudega hakkab juba buzzer täis akuga pahandama. Talvistel mängudel on teine kord mängud kulmineerunud vaid paari mid-capiga. Rattaid keerab ringi muidu Army code high performance lühike mootor, isegi hammasrattad said kiiruse pealt suurema jõudluse vastu vahetatud. Kergekaaluline kolvipea ja kõikvõimalikud muud jubinad on ka vahetatud. Kuna relv on kokkuklapitava kabaga AK74, siis on tal akude mahutamisega selline lugu, et gaasitorusse mahub ilusti üks pikk pulk ära ja peale sinna kambrisse mahuks ka üks. Akude tellimisega on nii, et neid 11,1V pulkasid on mul koguni 3, mõtlesin, et oleks tark ühendada pigem kui vahetada?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Crazy on May 22, 2013, 14:07:12
Küsiks, mis on tavaliste Li-Po ja nanotech Li-Po vahe?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on May 22, 2013, 16:11:53
Kui sul akud juba olemas, siis jah mõtekam korraga taha ühendada, tähtis on siis jälgida, et akud samade näitajatega oleks, sama palju laetud (laed eraldiseisvalt) ning ühendad taha ainult mängimise ajaks. Kas shimming on okei ning kaablid/pistikud normaalsed? Army Code mootor võib voolu võtta küll, kuid ikkagi midagi ulmelist ei tohiks olla kui teised asjad on hästi tehtud. Siis tekib muidugi ka aku küsimus. Kui akud on odavama otsa hiinlased madala "C" näitajaga, siis polegi miskit teha suurt. Hetkeline vool võtab pinge nii maha akus, et buzzer hakkab karkjuma. Aitab ainult MAH ning C tõstmine.


ColonelCrazy - väidetavalt on Nanotech mingi pisikese tehnoloogilise eelisega. Reaalsus on see, et nad on lihtsalt hea hinna/kvaliteedi suhtega akud. Samas kui vaatad mõnda teist OK firma poolt toodetud LiPo-t, siis ära ei ole mõtet peljata, sest ta ei ole "nano". Eks ta suurem lõikes bränding ole.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Leivaraisk on May 22, 2013, 16:26:24
Saan ma õigesti aru, et selline asi on siis välistatud, et nad jäädavalt kokku tinutada?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Bjorn on May 22, 2013, 16:54:44
Kui nad ei ole 100% samad akud, samas seisus siis on välistatud. Muidu nad tühjenevad erinevalt ning üks element hakkab teist "toitma" - tulemus on loetud tundidega tühi aku, mille võid minema visata.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Leivaraisk on May 22, 2013, 19:17:48
tutikad, karbis 1:1 sama firma ja sama mudel. Ainult ühele buzzeri panen, peaks vist mõlemale toimima?
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Jeff on February 26, 2014, 20:15:12
Kas 11.1 v akut saab laadida 7.4 laadijaga
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on February 27, 2014, 14:10:05
Kui sul on see suitsupaki mõõdus laadija, mis balanseerimis pistiku kaudu laeb, siis vastus on, et ei saa kui ei ole 3s jaoks pistiku auku
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Jeff on February 27, 2014, 16:42:15
mul on suitsupaki mõõdus tumesinine laadija aga sellel on 3s pistiku auk aga aku otsik on selle jaoks liiga väike ning mahub ainult 2s auku
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on March 04, 2014, 09:47:39
Tavaliselt peaks neil olema 2s ja 3s võimekus. Sul mingi eriti veider aparaat siis. Soovitan, telli kuskilt endale korralik laadija. mudelismifoorumis mingi tüüp vahepeal äritses laadijatega ja oli päris ok hind. Chekka foorum.pistik.com
Näe, teises teemas oli veel hinnakirigi lingitud:
https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0Am6iO6-TsktmdE1FRUtFZkhTQm4xUWIzRDFfeXF0Qmc&output=html
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Scuall on November 24, 2016, 16:37:33
,,GRAVEDIGGER,,
Aga oleks vaja teada, mis LiPo mahub MP5 sisse (kurz versioon) Ehk stick batteryle tahaks asendust.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: ranel on November 24, 2016, 22:49:39
,,GRAVEDIGGER,,
Aga oleks vaja teada, mis LiPo mahub MP5 sisse (kurz versioon) Ehk stick batteryle tahaks asendust.
Mul mahub endal napilt selline sinna ära. Tuleb tuleb pulgad toru suhtes püsti sättida, et ära mahuks. Sai siit foorumist hulgiostuga hobbykingist võetud.

(https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/15239265_1649444708414476_1234799028_n.jpg?oh=e2e2f7e8f70a3002c8d87cb83bcc38ea&oe=5838E59D)

(https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/15208017_1649444655081148_216451145_n.jpg?oh=a837abeaf99c0498081fc3e1e592651e&oe=5839B8B1)
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Scuall on November 25, 2016, 00:22:18
Sul laesääres akud. Aga cyma MP5PDW, mahub vaid kukukotta (gearboxi peale)
Pole enda nupsut hetkel käepärast, saaksin üle mõõta. Lootsin, et ehk keegi puusalt teab.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Pahandus on December 06, 2016, 10:18:48
Sinna on tükk tegemist, et ka 1200mah pulka xt60 pistikuga sisse ajada.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: rastaman on December 06, 2016, 12:12:38
Kuna küsimus akudega seotud siis ei hakanud uut topikut tegema .
Kuidas on targem Lipo akut hoiustada . Mõtlen siis kas täis laadida ja siis n.ö purki panna või on mingi mõistlikum lahendus .
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: AndrusK on December 06, 2016, 12:27:01
Täis laadida enne hoiustamist kindlasti ei tasu. Parematel laadijatel on võimalik lipot laadida storage väärtuseni, see on umbes pool mahutavusest. Kui sul sellist laadijat ei ole, siis lihtsalt ära lae akut enne kui vahetult enne järgmist mängu (kui ta just nii tühjaks ei saanud et enam relva ringi ei vedanud, sellisel juhul lae teda natuke enne seisma jätmist). Hoida soovitatakse jahedas kohas, mõned hoiavad ka külmkapis. Ühtlasi, riskide maandamise huvides võiks hoida teda mittepõlevast materjalist kohas (metallist laskemoona kastis, kivipinna peal, spetsiaalses lipo kotis).

Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: AndrusK on December 06, 2016, 12:53:21
Muide, siin on üks video, kus katsetatakse nii lipo kotte kui ammo boxe erinevates konfiguratsioonides, et mis on parim lipo tule korral.

Hävitatavate lipode kogused on megasuured, näiteks lipo kotti pandi 16000mAh aku ning ammo boxi isegi 28000mAh kogusummas liposid.

Kes videot ei viitsi vaadata, siis ütlen kohe ära, et parim hoiukoht ohutuse ja kasutusmugavuse seisukohalt on lipole ammo box, mis on suletud, aga mille kaane tihend on eemaldatud. Lahtise kaanega boxist pääsevad leegid välja, tihendiga box aga paisub ning tundub, et järgi annab põhi mitte kaas, seega kuumad aurud hakkavad pressima välja pragudest, mis on kontaktis põrandaga. Ammo box on ka selle poolest hea, et ta säilitab kuju ja kui seal sees midagi paha hakkab toimuma, siis saab temast kinni võtta ja ta ohutusse kohta toimetada.

https://www.youtube.com/watch?v=CnNId0mDnBo
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: rastaman on December 06, 2016, 13:56:37
Mul on redox alpha v2 laadja .
http://www.relvad.ee/shop/product_info.php?cPath=41_70&products_id=3712

Oskab keegi öelda mis storage väärtus on ,tsuskan multimeetri taha siis saan täpsemalt ohutult hoiustada . Ehk keegi viskab ka lingi amo kasti kohta kuna ma sääne pedant et ohutus on nr 1 ja siis tulevad muud toredad lisad . Nii 7.4 ja 11.1 on ilmselt siis sama tehase hoiustamis mahutavus .

Lugesin siis vahelduseks just ka akude info lehte ja seal oli kirjas et poollaetud aku mahutavusest .


Aga tänud ikkagi kes vastasid .
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Scuall on December 10, 2016, 19:44:10
Sain lõpuks, lipod siis kurzi ära paigutatud.
Läksid sisse 18mm kõrgused. Võtsin kere tühjaks. Kõige esimesena, akud,
siis hopi tugi, hop toruguga ja siis alles ülejäänud.
Juhtmed boxi omad viisin läbi ilma pistikuta, hiljem tinutasin tagasi.
Seksisin asjaga ligi tunnike, enne kui hakkama sain.
Akud nats pinge all, kuid seda minimaalselt. Peab vist smg´d hoiustama metall boxis :D Igaksjuhuks.
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: ranel on June 14, 2017, 13:10:06
Kuna mul on kõik lipod xt60 peal, aga üks nimh on tamiya, siis mõtlesin, et las olla siis ühel relval ka nii, et vahet pole kumma otsaga akut kasutada.

Tavaliselt iga pikem mäng on kellelgi aku tühi ja natuke universiaalsem lahendus, kui vaid ühte tüüpi pesa. Eriti kui ruumi jätkub.
(https://www.upload.ee/image/7119166/xt60.jpg)


Võibolla mõnele veel kasu niiviisi lahendusest.


Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Scuall on June 26, 2018, 19:33:05
https://www.youtube.com/watch?v=i0dd2EStDZI
Title: Re: Erinevate akude know-how
Post by: Raimps on September 27, 2019, 20:05:36
Hei, palun aidake know how-ga!
Ostsin omale nii targa laadija (specna omnicharger) et nüüd ei oska seda kasutada. Arvatavasti ei oska mingit parameetrit õigesti sisestada. Kasutan praegu NiMh akut, millel peal selline info: 2/3A 1100mAh 8.4V.
Probleem selles siis, et kui panen laadima siis laadija ütleb ca 15 min pärast, et aku täis,  laadija näitab laadis ca 150mAh akusse.