Author Topic: Mängumaks, ohutus ja vastutus  (Read 28291 times)

Offline GraboN

  • Tavakasutaja
  • Posts: 602
  • Andres
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #15 on: May 09, 2017, 19:27:14 »
Kahjuks see korda tegemine on ka jama asi .. on juba mitu korda tehtud igast asju seal aga keegi suudab alati materjali ära varastada. Kas siis kodutud kasutavad tule materjalina või mida iganes. Kaasvõitlejale kõike paremat ja loodame, et tuleb välja antud olukorrast.

Kurb, et üks parimaid alasi Eestis on üks ohtilkumaid.

Offline Margus

  • Tavakasutaja
  • Posts: 2376
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #16 on: May 10, 2017, 11:47:19 »
Väljendasin end ilmselt mitte selgelt, mängumaksu kogub korraldaja selleks, et juhtumi korral jõuaks korraldaja end kaitsta võimalike süüdistuste eest.

Ohvri ravi loodan, et katab kas haigekassa või tervisekindlustus. Moraalselt muidugi vastutab korraldaja juhtunu eest, aga kuidas see materjaalne vastutus käib, puudub info ja kogemus. Ja keegi pole ka vastanud sellele küsimusele siin foorumis, kui olen seda küsinud. Et kas on kohtupraktikas sellist juhtumit ja kuidas lahenes?
Nagu näha, õnnetusi juhtub ja me peame end selleks ette valmistama.

Oma briifingutel ütlengi alati välja, et palun hoidke end ja vaadake kuhu astute ja ronite. Ning lisan alati, et igaüks vastutab ise oma tervise eest!!! Aga kas sellest piisab? Ülejäänud briifingul osalejad on ju tunnistajad…

Eile kohtusin mehega, kes püüab arendada meie ja Euroopa airsofti ja ühendumist. Ta räägib, et Lätis algavad mängumaksud 10-eurost ja lätlased küsivad, et miks meil nii vähe mänge. Praeguse tasemeni jõudmiseks olevat Läti suur korraldaja näinud 2 aastat ränka vaeva igasugu virisejate vahelt põigeldes, jõudes praeguse tasemeni. Eestlased olevat liiga pehmed ja mõjutatavad kriitikast.

Ma mõistan nüüd täielikult neid meie vanemaid korraldajaid, muidugi ei ole huvi korraldada kui tänamatult virisevad.

Aga ma ei anna veel alla.
Koostöös kriitikaga püüan end arendada…

« Last Edit: May 11, 2017, 18:00:39 by Margus »

Offline Martin!

  • Tavakasutaja
  • Posts: 121
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #17 on: May 10, 2017, 16:04:59 »
Ausalt öeldes kiirelt seadust lugedes ei korraldata neid üritusi anyway seaduspäraselt vastavalt regulatsioonidele. Lisaks, ei päästa korraldajat "enese tervise eest vastutamise" klausel võimalikest tagajärgedest tema vastu. Olgem ausad - eestimaa inimesed on väga mõistlikud, ehk kui õnnetus juhtub enese tegevuse tulemusel, süüdistatakse selles pigem ennast kui korraldajat. Aga teoreetiliselt on võimalik iga siiani toimunud "õnnetuse" tulemustele toetudes anda kohtusse n.ö korraldaja. Seda ei muuda ei mingisugune allkirjastatud paber mängule pääsemiseks, osalusmaks ega ka suulised viited enne mängu ohutusele ning ohtlikele paikadele mängualal.

Kuna me suures plaanis ajame kõik ühist asja, siis loodetavasti ei teki ka negatiivseid näiteid selle koha pealt. Kuid rääkides näiteks eelmise aasta hooajaavamise mängul toimunud õnnetusest - too oli täiesti välditav ning korraldaja oli PIL10-st teadlik, mis seal ka vedeles. Oleksin mina tolle ukrainlase rollis olnud ning oleks mul näiteks puudunud ravikindlustus - mõtleks ma juba antud korraldajalt ravikulude sissenõudmisele. Mul tõesti ei ole arvamust, et tolles olukorras oli puhtalt süüdi korraldaja. Suurem osa süüst langeb siiski ukrainlasele endale. Aga olgem ausad - ravikulud on suured ning seadusandlikult on mul see õigus olemas.

Et jah - vastutus korraldajale jääb seaduse ees alati ning seda ei muuda ükski mängueelne allkirjastatud dokument ega ka mängumaks.

Offline hullon

  • Tavakasutaja
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #18 on: May 10, 2017, 18:35:28 »
Minul tekib jällegi küsimu, kes on korraldaja?
Kas see, kes lisab siia kuulutuse stiilis "yyyy-mm-dd koguneme Männikul" või peab olema veel midagi teinud peale selle, et annad teada et soovid mängida ja sul on vabaaega ning annad sellest ka teistele teada?

Mina leian ja arvan, et kuulutuse lisamine ei tee sind veel korraldajaks. Vaid see on sinu tahteavalduse väljendus, et soovid mängida ja ma ei arva, et sellega kaasneb vastutus teiste mängijate ees.

Või kuidas?
« Last Edit: May 10, 2017, 18:47:50 by hullon »

Offline Margus

  • Tavakasutaja
  • Posts: 2376
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #19 on: May 10, 2017, 19:34:44 »
Täna tehti ohvri peale tomograafia. Ajuturse. Üks  aju poolkera ei reageeri. Prognoose arstid ei tee või ei taha õelda.
Kas on mõtteid, kuidas saaksime ohvrit aidata?
Raha ta ema veel vastu ei võta, liiga shokis.

Huvitav oleks teada mida näiteks sõdurid teevad kui nende lahingkaaslane võitleb oma eluga koomas?

Sellises olukorras võiksime kokku hoida ja ohvrit toetada moraalselt ja/või materiaalselt.
Aga mõelge sellele, kui iga airsofter kannaks ta vanematele kasvõi 1-5 eur, oleks sellest ka mingigi abi.
Eks vaatame kuidas asjad laabuvad...


Offline Geoloog

  • Tavakasutaja
  • Posts: 96
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #20 on: May 10, 2017, 19:50:26 »
Jah, see piir on mingil määral udune ja vaieldav. Kuid nagu tuttavalt juristilt kuulsin, siis kahjuks korraldamise eest raha küsimine tõmbab selles osas juba omajagu selgema piiri maha. Eks see paras nokk kinni saba lahti teema ole. Raha ju jällegi motiveerib korraldajaid, kuid seob neid rohkem kätt ja jalgupidi juriidiliselt kinni. Lihtsaim lahendus oleks common sense, aga alaealiste puhul on sellega tiba keerulisem, sest õnnetuse korral on seotud juba kolmas osapool aka kuri lapsevanem. Allkirjadega vastutuse küsimine peaks pmst aitama vastutust jagada mängijatele/osalejatele (xdream üritustesari heaks näiteks), kuid see paberimajandus ja bürokraatia tundub praeguste airsofti harrastajate hulkade juures kerge overkill. Iseenesest, kui korraldajatel on kahtlusi ja hirme, siis võiks nad selle korralduse raha eest tellida ühe õigusliku analüüsi, mitte varuda hilisema advokaadi palkamiseks. Usun, et tuleb odavam ;)

ASH

  • Guest
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #21 on: May 10, 2017, 20:30:34 »
päris südametu ei taha olla(sarkasm siiski) aga seoks hästi siin ühe teise mängu tagasisidega - loodetavasti korraldaja kogus piisavalt osavõtumaksu .

Offline vanakaru

  • Tavakasutaja
  • Posts: 357
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #22 on: May 10, 2017, 22:53:08 »
varsti ala lammutatakse

Offline Margus

  • Tavakasutaja
  • Posts: 2376
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #23 on: May 10, 2017, 23:11:22 »
päris südametu ei taha olla(sarkasm siiski) aga seoks hästi siin ühe teise mängu tagasisidega - loodetavasti korraldaja kogus piisavalt osavõtumaksu .

See oli ilmselt tasuta mäng:
http://www.airsoftgames.ee/viewtopic.php?f=15&t=6383

Offline HotelVictor

  • Tavakasutaja
  • Posts: 164
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #24 on: May 10, 2017, 23:32:37 »
Jutt läheb teema pealkirjast juba väga lappama. Tark eraldi teemaks teha.

Härrased, selle dokumendi nimi on vastutusleping, mis on osapooltele siduv ja korrektse sõnastuse korral vabastab "korraldaja" vastutusest osalejale tekkinud kahjude eest (sh kahju varale ja tervisele).

Sellisele "lepingule" nõuavad allkirja kõik nö seiklussporti või muud potensiaalselt ohtlikku tegevust pakkuvad "kehad". See ei ole niisama.. näiteks Teletorni "servalkõnd" - http://www.teletorn.ee/servakond-175m-korgusel/servalkond-vastutusleping/
Meil igati kirju seltskond airsoftis, kindlasti leidub mõni jurist, kes sellise üldvormi on nõus aitähi eest tunniga kokku lapata või lappad ise netis saadaolevate näidete põhjal kokku ja keegi pädev vaatab üle. Edasipidi korjad mängul kõigilt vinkli alla ja pühid oma peast murepilved laiali. Lihtne.

5€ mängumaksu on väga okei, vb alaealistele teha natukene allahindlust - nad on kindlasti hinnatundlikumad kliendid. Margus teeb asja hingega ja kui kedagi miski häirib või arvab, et peaks muudmoodi olema siis andke talle tagasisidet. Ta ise tahab ja ootab seda ja see aitab asja kiiresti arendada/parendada. "hea/huvitav/sitt/igav/sisesta-sobiv-iseloomustav-sõna  mäng oli" ei ole kuigi konstruktiivne tagasiside.

Margus, ära pigem tõesti seda mängumaksu miski juristikontoga seo, ise kaevad endale sedasi auku. Tegemist on ju konkreetselt kulude kattega - ajakulu, energikulu, sõidukulu.. Iga mängija teeb ise otsuse, kas talle see sobib või mitte. Ma usun, et ajapikku leebuvad ka need esialgsed kriitikud, kui mitte keegi enam tasuta normaalseid mänge korralda ei viitsi.

Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #25 on: May 11, 2017, 09:41:20 »
Siia teemasse on kokku koondatud kahe teema postitused, mis oli oma algsetes kohtades ebasobivad, kuid samas vajalik arutelu. Palun jätkata siin teemas arutelu ohutuse, vastutuse, mängumaksu jms seonduvaga.

Offline speedy gonzales

  • Tavakasutaja
  • Posts: 208
  • 595
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #26 on: May 11, 2017, 10:22:33 »
Leian, et tuleks teha rangemaks ka alaealiste osalemine mängudel.
Lapsevanemad ei saa tihti aru erinevatest nüansidest ja ei saa hästi aru, kuhu oma poja "lubavad".
Kui selline asi oleks juhtunud (hoia jumal selle eest) mõne noorema mängijaga, siis ma kardan, et lapsevanemal oleks üsna ükskõik mingitest lubadest ja allkirjadest.

Mina isiklikult väldin mänge, kus on palju alaealisi.
Põhjuseid selleks mitu ja peamine on see, et kui ma isegi peaksin kellelegi kogemata liiga tegema (kuskile õnnetult tulistama vms.), siis kanantajaks on mängija, kes teab ohtusi, juhuseid ja on arvestanud nendega, mitte ei ole mingi emotsionaalne lapsevanem, kes hiljem kõrri lendab.

Mis puudutab mängumaksu, siis mina isiklikult olen nõus maksma kuni 20€, aga siis peab asi väga korralik ka olema.
5€ mängudel peaks olema imo elementaarne: prügikotid surnualades, vesi (piisab 2x5l saaremaa vesi, mis ei maksa midagi või kalla kraanist) ja briifing.

Leian, et korraldaja ei saa vastutada mängijate hooletusest tingitud traumadest.
Muidugi tuleks nö. maksimaalselt üritada ära hoida ja ohtlikele kohtadele tähelepanu pöörata ja võimalusel need eemaldada/muuta ohutuks.
Hakata korraldajalt mingit vastutust nõudma on utoopia, sest olukorrad pole kaugeltki nii läbipaistvad.

Offline ranel

  • Tavakasutaja
  • Posts: 479
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #27 on: May 11, 2017, 10:40:31 »
Elukindlustus on 15 eur kuus. Soovitan.

Offline Margus

  • Tavakasutaja
  • Posts: 2376
    • View Profile
Re: 2017-05-06 Järve metsas, joogivesi
« Reply #28 on: May 11, 2017, 15:34:21 »
selle dokumendi nimi on vastutusleping

Palju tänu HotelVictor!!!
Lõpuks siis tuli see sõna, mida otsisin.
Otsisin sarnaseid teemasid, aga sellele ma ei tulnud, et selle nimi on vastutusleping.
Nüüd tean, mis teemaga edasi tegeleda.

Mul meenub nüüd, et tegelikult on midagi ka varem kasutaud, Tööstuse tn BLRT-s (väga huvitav suur majadega ala) kus X-Force korraldas, pidid kõik mängijad panema tabelisse nime ja allkirja. Tabeli ees oli mingi tekst vastutuse kohta.

Kahju, et BLRT-s on praegu problemaatiline kooskõlastada mängu.
______________________________________________
Jah, olen ka nõus hea mängu või heas kohas mängu eest maksma 20 eurot, näiteks BLRT või Tootsi "laibavabrik" või SummerCamp, ...

Loodetavasti uued korraldajad ei kohku ära siinsete vaidluste/arutelude pärast vaid pigem karastuvad ja on teadlikumad korraldamisel.

Varsti pöördun tagasi ka teemaga mängu kvaliteet, et end arendada ja korraldajad saaksid arvestada...

Offline Scuall

  • Tavakasutaja
  • Posts: 1136
  • 471
    • View Profile
Re: Mängumaks, ohutus ja vastutus
« Reply #29 on: May 11, 2017, 15:57:11 »
Sa Margus, hakkad ära unustama peamist, miks sa seda mängima hakkasid. FUN.
Aga kahjuks viimase aja retoorika on sinul suunatud ainult materjaalse kasusaamise suunas.
Võim korrupeerib.