Author Topic: Erinevate akude know-how  (Read 124861 times)

Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Erinevate akude know-how
« on: April 02, 2012, 22:20:02 »
Teeme juttu veidi erinevatest airsoft akudest seisuga aprill 2012.

Hektel võib öelda, et nii NiCd kui NiMh akud on kaduv nähtus. Kellel need veel on - need kasutavad, aga uue aku ostmisel tasub kindlasti plaani võtta LiPo aku ja laadija ostmist.

Mis on erinevus Nixx(NiCd, NiMh) ja Lixx(LiPo, LiIon, LiFePo jne) akudel?
Põhierinevused seisnevad kaalus, mahutavuses ja võimsuses per ruumala.

Hetkel sobilikum Lixx aku on Liitium Polümeer - LiPo. Pikemat ingliskeelset juttu leiab siit: http://en.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_polymer_battery
Kokkuvõte LiPo kohta - oluliselt kergema kaaluga ning sama ruumala kohta palju suurema mahutavuse ning võimsusega aku võrreldes NiMh või NiCd akudega.

LiPo akud tulevad 7.4V ja 11.1V pakkidena. St. vahepealset 8-9V pingega varianti ei ole. Sellest ei tasu lasta ennast heidutada. 7.4V kvaliteetne lipo aku on vähemalt sama hea kui vanakooli 8.4V või isegi 9.6V NiMh elementidega nikkel aku. Sealjuures 11.1V aku on juba väga võimas ning mõeldud aeglase mootoriga, kuid tugeva vedruga relva sisse.

Mida peaks vaatama lipo aku ostul? Primaarne on loomulikult kuju ja suurus, et ta sobiks sinu relva sisse. Tavaliselt on 1600mah (1.6A) 7,4v lipo sama suur, kui tavaline 8.4V NiMh mini aku, ehk siis peaks sobima kõikidesse samadesse relvadesse sisse.
Järgmisena tulevad põhinäitajad volt ja amper, millest esimene määrab pinge ja teine mahutavuse. Seoses LiPo tehnoloogia olulise arenguga on muutunud ka laskude arv per mah. Kui vanasti arvestati maksimaalsek 1 lask per 1 mah aku mahutavust, siis nüüd võib juba selle arvu korrutada kuni kahega, olenevalt relva sisust ja kasutusest. Ehk siis 7.4v 1600mah lipost saab tavaliselt üle 2000 lasu kätte.
Kolmas ja samuti väga tähtis näitaja on "C" ehk Discharge, mis on kõikidel kvaliteet lipo akudele peale märgitud. Tavaline C näitaja on 20 ringis, parematel pakkidel 25-40C. Mida kõrgem "C" näit, seda rohkem võimsust annab lipo aku välja. Just seda võimsust läheb vaja võimsate mootorite ja vedrudega tuunimisel ning külmade ilmadega mängimisel. Tavaliselt NiMh pakkidel "C" näitajat ei märgitud peale, kuid hinnanguliselt on see umbes 8C juures, parimatel tootjatel 10-12C. Ilmselgelt lipo tehnoloogiaga võrrelda ei saa.

Hinnad? Jättes kõrvale kõik hiina tootjat nii NiMh kui LiPo vallas ning võrrelda kvaliteet tootjate hindasid, siis lipo akud juba praegusel hetkel ülevatavad hinna eelist NiMh ees. Ainuke hinnamiinus on akulaadija ost. Tavaline odav ja manuaalse laadimisega NiMh laadija saab ca 10 euriga kätte. Lipo automaatne laadija läheb 20 euri kanti. Samas akude hinnad on juba päris erinevad. 1600mah 8.4v Intellecti NiMH aku maksab ca 30 eur, samas kui 1600mah 7.4v lipo maksab alla 25 eur.

Kasutusmugavus?
Lipo akud ei vaju tühjaks. St. peale mängu tuled koju, laed aku täis ning poole aasta pärast võtad aku ning ta on ikka veel 99% laetud. Korralikel lipo akudel väidetakse, et aastas on mahalaadimine paari % juures. Meie mõistes olematu.

Miinuseid ka on?
On küll. Lipo akud ei tohi täiesti tühjaks laadida/kasutada. Selleks kasutatakse erinevaid ohutusseadmeid nagu buzzer või monitor, mis taha ühendatuna annab märku heli ja valgussignaaliga, millal lipo aku tühjaks saab. Kui lipo aku täiesti tühjaks lasta, siis ei võta ta enam voolu sisse ning sisuliselt võid minema visata aku. Kiire taaslaadimise korral võib veel päästa, aga üldiselt on kahju juba tehtud.
Kes buzzeri ei taha kasutada, siis alternatiiviks on võtta piisavalt palju võimsam aku, kuid reaalselt ära kasutad. Sellisel juhul pole kartust, et tühjaks saab. Näiteks: normaalses seisus gearboxiga SP110 vedruga relv laseb tavaliselt ca 120m/s välja. Sellisest relvast eeldusel, et voolukadu süsteemis on väike (kaitse eemldatud, korralikud pistikud joodetud, mootor joodetud mitte klemmidega jne) võib oodata vähemalt 1 lask per mah iga ilmaga. Seega, kui kasutada 2200mah akut, ei tohiks 2000 lasku probleemiks olla. Siit tulenevalt - võta 2000bb kuulikott kaasa ning võid ohutult lasta koti tühjaks. (NB! Olenevalt mängija päästiku kontrollist võib tulla palju tühilaskusid, kui salv saab tühjaks, neid tuleb samuti arvesse võtta ;) )


Tulevik? Hetkel teevad trendi uue tehnoloogia LiPo akud (nanotech) ning veidi teistsugused LiFePo elemendid, mis veel airsoftis pole populaarseks muutunud.


Kokkuvõte laiskadele, kes ei viitsinud lugeda: kui vaja uut akut, osta LiPo aku. Hetkel on LiPo tehnoloogial põhinevad akud odavamad ja kordades efektiivsemad, kui NiMh või NiCd akud.


Küsimused teemasse, vastan kui oskan.

Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #1 on: April 10, 2012, 16:29:39 »
Kuigi ma ise kasutan liposid juba väga ammu, siis jagaks pisut oma tähelepanekuid ja mõttemõlgutusi:

Enne suure hurraaga lipode peale kolimist tasuks pisut lugeda:

http://www.rchelisite.com/lipo_battery_charging_and_safety_guide.php
Teiseks:
Kuna enamus liposid meie maastikul tulevad hobbykingist või sealtkaudu ning nemad kasutavad xt60 pistikuid, soovitaks soojalt nende peale üle kolida:)
Takistus on pisut suurem kui deansil, samuti ka mõõtmed, kuid rohkem plusse kui miinuseid:)

Pilt varastatud nahaalselt siit: http://airsoftaustria-tech.blogspot.com/2012/01/deans-sind-nicht-gleich-deans.html
Ise olen avastanud, et Turnigy Nano-Tech 1800mah 2s lipo mahub suht vabalt igale poole, kus on ruumi sama palju kui g36c laesääres:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19119__Turnigy_nano_tech_1800mah_2S_65_130C_Lipo_Pack.html


Kolmandaks võiks lisada, et odava laadijaga kaua ja kaugele ei sõida, kuigi alguses pole vast väga viga. Laadijaks soovitaks ikkagi pigem mõnda tarka laadijat, mis suudab ka nimhi ja muud tyypi akusid laadida.
Suht harju keskmine võiks olla Imax B6 eelistatavalt originaal (tunneb ära hologramm kleepsu järgi põhja küljes), mis meie maal võiks maksta mingi 30-40 euri maksimaalselt:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__5548__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_GENUINE_.html


Viimaseks, kuid siiski väga tähtsaks asjaks oleks soetada mõni tulekindel anum laadimiseks ja hoiustamiseks, või veel parem:

Maksab kuskil 5-10€ sõltuvalt kanalist kuskaudu soetatud.

Lipodega tuleks käia ümber vähemalt sama ettevaatlikult kui oma airsoft relvaga

Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #2 on: April 10, 2012, 16:46:15 »
Väga head tähelepanekud.

Üllatav, et XT60 on natuke suurema takistusega kui Deans?! Aga noh - see juba nii minimaalne vahe. Suurimaks eeliseks XT60 puhul peaks olema pikaajaline vastupidavus.

1800mah 7.4v lipo kohapealt samuti nõustun - ideaalne aku peaagu  kõikide relvade sisse kuhu telliskivi tüüp mahub. Piisava mahutavusega isegi kula jaoks ning 7.4v pealt toidab enamik standard relvasid ära.

Samuti nõustun lipo laadija kohapealt. Üsna palju esineb defektiga tooteid odavate Turnigy laadijate seas, mida ei saa ise reguleerida. Imax B6 on üks odavamaid täiesti reguleeritavaid laadijaid. Koos toitega saab alla 45 eur eestist kätte, mis on igati aus hind. Ilma toiteta saab ilmselt odavamaltki.

Ise pole kunagi lipo kotti kasutanud. Kui vähegi mõistlikult kasutada ja laadida asju, siis ei juhtu miskit nendega. Pealegi - tänapäeva lipod on ohutumad tehnoloogia poolest, kui aastaid tagasi tehtud variandid.

Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #3 on: April 10, 2012, 17:07:03 »
Better safe than homeless :)
Kasvõi savipotis hoida oma liposid on parem kui kuskil ripakil
Lisaks kui lipo parajalt punnis juba, tasub uus osta ja vana märklauana kasutada. Siis oleks kenasti näha, mis juhtub lipoga, kui sinna mõni auk tekitada.

Offline gamexh

  • Tavakasutaja
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #4 on: April 10, 2012, 17:49:07 »
http://madbull.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=235

Olen ise kah viimati väheke akusid uurinud ja tundub, et LiFePO4 akud võikid varsti juba LiPosid asendama hakkata. Peale MadBulli on saadaval ka Flame ja Zippy LiFePO4 akud.

Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #5 on: April 10, 2012, 17:58:35 »
Olen LiFePo4 akusid proovinud siis kui nad välja tulid. Kahjuks suur haip ja müügijutt ei vastanud tõele. Nad ei suuda välja anda seda C näitu mida peaksid.
Lisaks hetkel hind on veel liiga kõrge. Ilmselt kunagi nad hakkavad asendama Lipod, kuid hetkel neil ei ole veel eelist.

Voldi poolest on muidugi sobivad airsofti kasutuseks. Samas 7.4v lipo toidab ka vabalt.

P.S. Kui keegi on mingeid uuemaid LiFePo4 pakke proovinud ja töötavad normaalselt siis jagage rõõmu, mina pettusin. Võin anda oma vana LiFepo4 elementidega aku ära esimesele soovijale paari euriku eest.

ASH

  • Guest
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #6 on: April 14, 2012, 10:42:23 »
Siis oleks kenasti näha, mis juhtub lipoga, kui sinna mõni auk tekitada.

been there ,done that - muffigi ei juhtunud , eemalt tundus et oli sooja eritust näha , kui see just miraaž ei old
aga aku oli ka tyhi , täisakuga pole proovinud

Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #7 on: April 14, 2012, 22:51:46 »
Ju siis oli aku väga tühi.
Ega üldiselt niisama augustamisel ei juhtugi muud, kui tekib keemiline reaktsioon koos paha haisu, kuumuse ja suitsuga. Võib ka tekkida väike leek. Kenasti laetud aku peaks ikka maha ka põlema. Seda on ise saanud proovida. Ülelaadimist ei ole riskinud katseda, seda juutuubi videotes niisamagi näha. Viimane tore video oli sellest, kuidas tüüp suutis auto maha põletada koos oma fpv tehnikaga, jättes lipo autosse laadima(balancer jäi ühendamata vms.)
LiPo battery sets car on fire.mov

Offline vanakaru

  • Tavakasutaja
  • Posts: 357
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #8 on: April 25, 2012, 16:01:25 »
Tere!

Kuulge, palun selgitage nüüd maakeeles, kui see Li po aku on kergelt paisunud, mida see siis õieti tähendab?

Kas ma peaks muretseme selle nähtuse pärast.

Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #9 on: April 25, 2012, 22:56:35 »
Mul on olnud ka mõni natukene paisunud aku kasutuses ja ei ole häda olnud väga, samas on neil mahtuvus väiksem ja teatud suurema respektiga suhtusin neisse - hoidsin lipo kotis või savipotis.
Kui aku juba väga ümmargune on, tasuks sellest kiiresti vabaneda. Kui natukene ümar, siis on lihtsalt esimesed ilmingud sellest, et aku vajaks vahetus.
Üldiselt lipo akust vabanemine võiks näha välja niimoodi, et näiteks õues mingi tarvitiga üritada aku võimalikult tühjaks saada, siis pikemat sorti vardaga paar augukest sisse teha ja susinat ning tossu kaugelt jälgida (Võid ka märklauana kasutada :)), et mitte sisse hingata. Siis kui asi maha jahtunud on, võiks veel 24h soolvee lahusesse jätta ja peale seda võib rahuliku südamega jäänused prügikasti visata. Üldiselt olen ma niimoodi teha, ei ole võibolla kõige õigem, kuna peale tühjaks laadimist piisaks ka aku viskamist soolvette ööpäevaks ja siis minema visata. Üldiselt võiks paar auku olla, et soolveest ka tolku oleks
Väike videomaterjal isegi juutuubis:
LIthium polymer battery disposal


Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #10 on: April 25, 2012, 23:36:05 »
Kindel, et paistes on aku? Tihtipeale ei ole aku pinnad täiesti sirged, sest aku elemente pannakse teibiga omavahel kinni, mis annab kergelt juurde "paistes" efektile. Hea oleks mõni teine sarnane aku kõrvale võtta. Kui üks on silmnähtavalt paistes, siis mõõda elemendid üle ja kontrolli enne/pärast igat mängu mis seisus aku on. Mul on paar vana lipot kusagil, mis on ikka uhkelt paistes, meeles on siis teen pildid.


Offline vanakaru

  • Tavakasutaja
  • Posts: 357
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #11 on: April 26, 2012, 09:53:18 »
On üks pulk aku 1200 MAh, viimane mäng läks pontsakaks ja veidi soojaks, jahtudes tõmbus veidi kokku. Samas laadis ennast ikka täis ja laadimise ajal ei kuumenenud.
Äkki oli see kile ümbris mis paisus ja kuumenes....

Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #12 on: April 26, 2012, 10:22:11 »
Võtsid vaesest pulgast liiga palju mahla välja. Kui tegemist mingi firefoxiga siis ei imesta. Need airsofti tootjate lipod on väga nõrgad ja hind on neil mingi 4-5kordne võrreldes hobbykingi lipodega.
Tasub võibolla tellida endale midagi sellist:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17283__Turnigy_nano_tech_2000mah_2S_15_25C_Lipo_AIRSOFT_Pack.html

Offline Bjorn

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 1467
    • View Profile
    • Airsoft foorum
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #13 on: April 26, 2012, 16:12:41 »
Pole hetkel kaamerat võtta, et paisunud Tunrigy lipost pilti teha, kuid netis näiteid olemas:


Offline Pahandus

  • Administraator
  • Tavakasutaja
  • *****
  • Posts: 684
    • View Profile
Re: Erinevate akude know-how
« Reply #14 on: April 26, 2012, 23:51:13 »
Yep, siin on keskmine purk juba mõnuga paisunud ja teisi deformeerinud. Selline aku tasub juba hävitada üsna koheselt.