Author Topic: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?  (Read 4646 times)

Offline Valle

 • Tavakasutaja
 • Posts: 326
 • nucleo
  • View Profile
  • Kaliiber.ee
Ehe näide miks relv kenasti varjatult kotis peab olema mängule minnes ja sealt tulles ning miks väga hoolega valida kohta, kus see välja võtta ning mille/kelle pihta lasta:
http://tallinncity.postimees.ee/3692859/politsei-pidas-tallinnas-kinni-mehe-kes-lasi-ohkrelvast-kodutuid-inimesi-ja-tuvisid
Eeldatavasti on antud õhkrelva näol tegemist nö klassikalise 4,5 mm variandiga aga olgem ausad — avalikkuse silmis väga vahet pole kas see või 6 mm plastikkuulidega airsoftirelv.

Offline aa

 • Tavakasutaja
 • Posts: 157
  • View Profile
Üks tuttav on PMi torust sisse vaadanud, kui politsei talle SEIS hõikas - tüüp ise ronis rahvarohkesse kohta airsofti automaadiga ja politsei reageeris kiirelt.

Offline aa

 • Tavakasutaja
 • Posts: 157
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #2 on: September 08, 2016, 15:55:17 »
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/maskides-ja-relvadega-filmivotetele-suundunud-mehed-peatati-tallinna-kesklinnas?id=75544243
Mis võib juhtuda, kui politseile helistavad korralikud inimesed, kes näevad relvastatud inimesi kahtlases riietuses

Offline mets

 • Tavakasutaja
 • Posts: 90
  • View Profile
« Last Edit: September 14, 2016, 10:22:30 by mets »
272

Offline aa

 • Tavakasutaja
 • Posts: 157
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #4 on: December 06, 2017, 12:14:05 »
Quote from: Õhtuleht
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Roger Kumm meenutab ka juhtumit, kus kodanik pildistas mööda sõitnud mootorratturit, kellel oli seljas kaks automaaditaolist relva. „Numbri järgi tuvastasime selle inimese ja vestlesime temaga. Selgus, et need olid Airsofti relvad [sportmängus Airsoft kasutatavad relvad, mis tulistavad suruõhu abil plastkuule], mis tehakse peaaegu üks-ühele päris relvade järele.“

Relvaseaduse kohaselt tuleb relva ja laskemoona kanda avalikus kohas varjatult. Mootorrattaga sõitnud noormees aga väitis, et ta ei teadnud, et ka Airsofti relvi tuleb varjatult kanda. „Mitte nagu partisan ringi sõita, relvad seljas,“ muigab Kumm.

Offline aa

 • Tavakasutaja
 • Posts: 157
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #5 on: August 31, 2018, 09:41:53 »
http://epl.delfi.ee/news/eesti/eestimaalased-on-muutumas-relvahulludeks-prokuratuur-otsib-lahendust?id=83517229

Eestimaalased on muutumas relvahulludeks. Prokuratuur otsib lahendust

Eestis peaks Inglismaa eeskujul keelama pärisrelvi meenutavate mängu- ja õhkrelvade müügi, õhkpüsside hankimine tuleks keerulisemaks teha.

Inimesi on tabanud mingi relvahullus. Aina rohkem on eestimaalasi, kes kannavad kaasas tulirelva, õhkpüssi, stardipüstolit või kasvõi plastist mängupüstolit, et võimaliku konflikti korral oma sõnadele kaalu anda. Draamad ei ole jäänud tulemata.

Ilus suvine laupäevahommik Tallinna südalinnas kaks kuud tagasi. Noored inimesed tülitsevad baari Café VS juures tänaval. Üks tülitsejatest haarab autost oma Sig Saueri. Ta tõstab relva ja sihib 17-aastase tüdruku ja tolle selja taga seisva 26-aastase mehe suunas. Paanikas tüdruk kükitab, kärgatab pauk ja tüdruku selja taga seisnud mees vaarub tagasi, kuul õlas.

Möödakäijad tarduvad ja üritavad mõista, mis toimub. Osa inimesi hakkab jooksma, osa varjab end läheduses seisvate autode taha. Politsei saabub kiiresti ja peab tulistajana kinni Sõnajalgade äriimpeeriumi ühe võsukese, Taavi Sõnajala.

Harjumatult lämbe suveöö kuu aega tagasi. Lasnamäel Mustakivi sillal satuvad sõnavahetusse öises vahetuses töötav teetööline ja möödakäija, viimane virutab teetöölisele rusikaga näkku. Teetööline haarab taskust Glocki püstoli ja tulistab teist meest pähe.

Järgmisel õhtul kiirustab politsei taas Lasnamäele, sest teate kohaselt tulistab keegi aknast inimesi. Samal ajal kui patrull seda sündmust lahendab – selgub, et mingi naga katsetas inimeste peal oma uut õhupüssi –, näeb üks politseinik äkki, et pimedal tänaval sihib mees teda relvaga. Oli ime, et sihtijat maha ei lastud. Kui lisajõude tellinud politsei tüübi maha murdis, pudenes tolle käest plastist mängurelv, mis oli pärisrelvale väga sarnane.

Öö vastu selle nädala kolmapäeva. Harjumaal Kuusalu valla pimedas metsas toimub kummaline konflikt väidetavalt täiesti võõraste inimeste vahel. Purjus keskealine mees tulistab paarkümmend aastat nooremale mehele Mauseri püstolist kuuli kõhtu.

Selle kuu alguses sai politsei Tallinnas peaaegu iga päev teateid, et keegi vehib kuskil relvaga, kuskil tulistatakse või kuskil ähvardatakse tulistada. Nagu oleks ühiskond kuumast suvest kollektiivselt sõgedaks läinud.

Relvadega või relvataoliste esemetega seotud juhtumite arv avalikes kohtades on selgelt kasvanud, tõdevad nii PPA politseikolonelleitnant Teo Niklus kui ka Põhja ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Alar Lehesmets. Aina rohkem tuleb ette, et inimesed ei suuda end selgeks teha sõnadega, vaid peavad vajalikuks kanda kaasas „lisaargumenti”, olgu selleks päris tulirelv, selle makett, õhupüss või mängupüstol. Kahjuks ollakse üsna varmad seda ka välja võtma.

„Midagi on inimestega juhtunud. Sotsiaalse käitumisoskuse ja suhtlemisoskusega,” nendib vanemprokurör Lehesmets. „Inimeste süütenöör on väga lühikeseks jäänud.”

Eriti palju on probleeme õhkrelvadega. Need meenutavad tulirelva, neid on ülimalt lihtne kätte saada isegi alaealistel (näiteks internetist) ja need maksavad aina vähem. Kui registreeritud tulirelvade arv Eestis pole politsei kinnitusel aastatega märkimisväärselt kasvanud, siis seda, kui palju õhkrelvi inimeste käes on, ei tea keegi.

Õhkpüsse müüakse isegi ehituspoodides ja autovaruosade poodides, ja muidugi netipoodides – hinnad algavad vaid 35 eurost. „Inimene näeb seda poes, vaatab, et ei maksa suurt midagi, ostaks õige,” kirjeldab prokurör. Siis tuleb pähe „geniaalne” idee hoida seda auto kindalaekas või kanda taskus, ning kui tekib konflikt, on relv kohe käepärast. Tänavu kevadel oli Tallinnas ridamisi liiklusraevu juhtumeid, kus õhkpüssi abil kaasliiklejatele oma seisukohti selgeks tehti. „Asi on naljast väga kaugele läinud,” tõdeb Lehesmets. Arvestades selliste juhtumite sagedust on prokuratuur otsustanud nõuda reaalset vangistust ka neile, kes liikluses õhk- või mängurelvaga vehivad.

Võiks ju arvata, et õhk- või mängupüss on üsna ohutu, kuid sihtides kedagi, kel näiteks päris relv taskus, on alati võimalus, et sind lastakse maha. Ja see võib olla igati seaduslik, isegi kui hiljem selgub, et ähvardati vaid mängurelvaga – kui inimesel on alust tunda reaalset ohtu oma elule, võib ta end kaitsta. Politseikolonelleitnant Niklus märgib, et kui politseile laekub teade, kus mainitakse relva või relvataolist eset, reageeritakse alati suurte jõududega. Sageli pole võimalik aru saada, kas tegu on päris relvaga, ning kui olukord eskaleerub, võib tulemus olla traagiline.

Lehesmets nendib, et olukord on muutnud nii halvaks, et oleks aeg seadust muuta. Õhkrelvi ei tohiks tema sõnul müüa internetis. Müüjad peaksid end riiklikult registreerima, õhkrelvad ja mängurelvad peaksid olema selgelt eristatavad tulirelvadest. „Õhkrelv võiks olla näiteks erkkollane või roosa,” pakub prokurör. See lahendaks kaks probleemi korraga: esiteks oleks kaugelt näha, et tegu pole päris relvaga, teiseks aga võtaks roosa relv ehk mehepoegadelt kiusatuse sellega ringi vehkida.

Mõte pole uus ega sensatsiooniline. Selline seadus on Inglismaal kehtinud juba üle kümne aasta.

Offline silkL

 • Tavakasutaja
 • Posts: 132
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #6 on: August 31, 2018, 10:26:19 »
Inglismaal on lisaks värvitud relvadele (mis on mõeldud pigem alustavatele softeritele/harvem mängijatele) võimalus ka õiget värvi relvaga softida, mis eeldab UKARA (UK Airsoft Retailers Association) liikmeks olemist.

Offline Metsavend

 • Tavakasutaja
 • Posts: 201
 • Krytac Trident SPR MK2
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #7 on: August 31, 2018, 11:44:52 »
Keritakse aga pinget peale. Kas pole veel teada mis ajaks peaks otsus tulema?

Mulle on jäänud mulje, et probleeme tekitavad kodanikud, kes ostavad airsofti relva tubaseks mänguasjaks ja siis vehivad sellega akna peal. Need kes mängudel käivad, peavad headest tavadest kinni.
Lihtsalt huvi pärast, millised oleks kõige suuremad piirangud millega siin foorumis nõustutaks?

Offline vanakaru

 • Tavakasutaja
 • Posts: 227
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #8 on: August 31, 2018, 13:18:50 »
Relvad tuleks värvida roosaks ja lilleliseks

Offline silkL

 • Tavakasutaja
 • Posts: 132
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #9 on: August 31, 2018, 13:30:54 »
Eks jah põhiprobleem, nagu artiklis välja tuuakse ongi lühikese närvikavaga tegelased, kes ei osta softirelvi otstarbeliselt (mängudeks), vaid oma autosse
kellegi nina all vehkimiseks, kui too liikluses ette keerab või signaali annab või niisama linnapeal debiilitsemiseks. Eks on kindlasti mõned algajamad softijad ka kellelegi
silma jäänud, kui tulevad mängule lihtsalt püss kaenlas.

Kui ikka väga reguleerima hakataks (a la relvad roosaks ja muud keelud jne), siis võiks olla sarnane
sama süsteem nagu UK-s, saad poest osta õiget värvi relva küll, kuid pead olema registreeritud UKARA (eestis siis samuti vastava softiliidu) airsofti mängija. NT kui UK-lased tellivad välismaalt (gunfire jms.) siis peavad tellimusega saatma oma mingi tunnistuse või regamiskaardi (mitmetel online softipoodidel transpordiinfos see kirjas). Samas UK-s on softimine 18+ ja seda me ju ei tahaks.
Samas jänkidemaal vist ainult kohustus relval oranž ots, mis oleks minu arvates palju mõistlikum, kui kogu relv mikihiireks teha. Ja arvestades, millise päris relvakandjate osakaaluga riik on USA ning, et seal pole selle piiramisega väga hulluks mindud. Minu eelistus olekski sellisel juhul piirangutest oranž ots.

Offline ASH

 • Tavakasutaja
 • Posts: 442
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #10 on: August 31, 2018, 16:49:29 »
Sise- ja riigikaitse seisukohast oleks värvi järgi liigitatavad ohutud relvad muidugi väga halb lahendus .

Offline Harald

 • Tavakasutaja
 • Posts: 766
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #11 on: September 03, 2018, 12:01:36 »
Nõustun ASHiga. Siga leiab alati muda. Kes tahab, värvib relva mustaks ja läheb panka röövima. Ning teistpidi, värvib tulirelva roosaks ja jalutab rahulikult tänaval ringi. Mis see värv muudab... Järjekordne hullus euroopast. Nägin nied briti kadette metsas. Vaatasid airsoftrelvi nagu ilmaimet. Ütlesid, et pärisrelvadega on lasknud nii et paha hakkab aga airsoftrelvi ei julgeta lubada. Laus lollus ju...

Parimat

Harald
TARTU MILITAARSEIKLUS... SINU ELU SEIKLUS!!!
Pikk 60, Tartu.

Offline Remius

 • Tavakasutaja
 • Posts: 728
  • View Profile
  • https://www.facebook.com/groups/602769200100336/
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #12 on: September 11, 2018, 22:57:21 »
Sellised erkrohelised eristused siis Prtugalis nõudeks. Rääkisin sealse mängijaga ja ta ütles, et seal politseinikudki ei mõista, et milleks küll poliitikud sellise lolluse välja mõtlesid, aga näed mõtlesid :/
F... calm, die in battle and go to Valhalla!

Offline Metsavend

 • Tavakasutaja
 • Posts: 201
 • Krytac Trident SPR MK2
  • View Profile
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #13 on: September 11, 2018, 23:49:26 »
Praegune vaba voli oleks vist kõige parem meile, samas üldsust arvestades ehk mõnda rahustaks see oranž relva ots. Neid, kes tahavad tõesti avalikus kohas veresauna korraldada see oranž ots ei takista.
Mina pakuks, et ehk oleks kasu avalikus kohas relvataolist eset ja relva avalikult kandes suurem trahv määrata ja relv ära võtta.

Offline AndrusK

 • Tavakasutaja
 • Posts: 303
  • View Profile
  • Team site
Re: Miks tuleb relva mängule minnes ja sealt tulles kanda varjatult?
« Reply #14 on: September 12, 2018, 08:26:04 »
Poliitikute huvi on vist pigem see, et relvataoliste asjadega toimetamist depopulariseerida. Teha nende omamine ägedast nõmedaks. Et neid oleks võimalikult vähem liikvel.