Author Topic: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata  (Read 5384 times)

Offline Dark.Knight

  • Tavakasutaja
  • Posts: 46
    • View Profile
Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« on: June 13, 2020, 19:06:01 »
Olen mõelnud, et mis teeb ühest heast mängust hea mängu.
Panen kirja mõned mõtted kuidas hinnata Airsofti ürituse "kvaliteeti"

Suures pildis vaatan kui palju elamust sain investeeritud aja (ja raha) eest.
Seda on võimalik võtta lahtu erinevateks aspektideks:

1) Kui palju planeeritud ajast tegelikult mängida saab (kogu päev / mängu aeg) ehk kui hästi korraldaja suutis ajakavast kinni hoida (mängu algus, pauside kestvus jne

Kehv on palju passimist. Hea on see kui mäng pidevalt käib, igaüks võtab nii palju pause kui endal vaja on.
Kui tehakse ühiseid pause, siis öeldakse kindel aeg ja sellest hoitakse kinni.

2) Kui palju mängu ajast kontakti saab.
Sisuliselt ajaline suhe ringi orienteeriumise aeg / kontakt vastasega aeg

Halb on see:
Kui saad surma ja siis passid 30-40 minutit enne kui uuesti mängu saad.
Respwanid on kuskil ilmatuma maa kõmpimist.
Ala on nii suur, et tükk aeg käid ringi ja vastast ei leiagi.

Hea on see:
Kui saad kiiresti uuesti mängu (tänu sellele ka on vähem cheatereid)


3) Kas tsenaarium, eesmärk ja reeglid olid kõigile üheselt aru saadavad.

Halb on see:
kui mängu tsenaarium on liiga keeruliseks aetud ja seda ei suuda keegi paari lausega teisele edasi anda
kui inimesed saavad reeglitest ja mängi mõttest erinevalt aru. Tekitab tüli ja pahameelt.
mäng on rohkem orienteerumine kui vastase võitmine

Hea on see:
reeglid on üheselt mõistetavad ja lihtsasti seletatavad.
see kuidas mängu võita saab seletada ühe lausega

4) Kas tunnistatakse pihta saamisi

Kõige rohkem rikub päeva ära kui keegi ei loe enda tabamust. Seda ikka juhtub aga kui liiga palju, siis kaob üldse mängu mõte ja päeva lõpuks on mõru maik.


Kokkuvõttes:

1) Kui palju ma reaalselt mängida sain
2) Kui palju sellest oli kontakti vastasega
3) Ma teadsin kuidas võita
4) Mängite samade reeglite järgi ja ausalt


Mis on teie meelest veel aspekte, mida hea ürituse juures hinnata?



Offline taktik (Heiki)

  • Tavakasutaja
  • Posts: 362
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #1 on: June 13, 2020, 23:39:57 »
Mängu  stiilid on erinevad ja mulle tormamine tihti ei meeldi. Seega pole oluline minu arust palju kontakte saab,vaid kuidas kontakti jõutakse, kontaktis ollakse ,ja kontakt lahendatase. Kui olukorda kontrollitakse ja lahendatakse vastavalt plaanile siis hea sooritus võib jääda ka ainukeseks kontaktiks ja mulle sellest piisab,et pöidla üles keeran.
Tihti on mäng hea siis kui oled pühendunud mängule ja ise positiivselt meelestatud. Kõigile ei saa meelejärgi  olla ja mängu kvaliteet oleneb mängijatest. Tihti on väiksema osavõtuga mängud paremad ja huvitavamad kui suure massiga pudru ja kapsad metsa all.

Offline softair.ee

  • Tavakasutaja
  • Posts: 63
  • Airsoft varustuse rent ja müük
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #2 on: June 16, 2020, 10:09:09 »
Üldiselt on jah nii, et mängijad ootavad mängult erinevaid asju. Alustavad mängijad reeglina hindavad "tormamist" ehk speed softi tüüpi mänge kus on palju kontakte igal ajahetkel ja saab sama palju kille kui youtube mehed :)
Kogenumad mängijad on tihtipeale oma killide isu juba rahuldanud ning peavad lugu pigem mil-sim tüüpi mängudest mille juurde kuulub ka luuretegevus, taktika jms kontaktivaba kuid pingeline tegevus.
Seega tasuks korraldajatel välja tuua millist tüüpi nende korraldatav mäng pigem on ning mängijatel siis omale sobiv mängutüüp valida.

Halb on muidugi see kui lubatakse korraldaja poolt ühte mängutüüpi aga reaalselt väljakul toimub midagi muud. See tuleneb aga tavaliselt sellest, et mängijad regavad end mängule ära aga kohale ei ilmu. 20 inimesega ei ole lihtsalt võimalik 80 inimesele mõeldud stsenaariumit läbi viia. Ilmselt ei tasu ka algajal korraldajal hakata pihta mil-sim tüüpi mängudest sest enamasti kipuvad need ämbrisse minema.

Ehk lõppkokkuvõtteks on kõik omavahel seotud ja hea mäng saadakse siis kui mängija valib õige mängu ja austab korraldajat ning korraldaja annab reaalselt endast parima, et lubatud mängu tase saavutada. Hea korraldaja hindab mängijatel saadud tagasisidet ja hea mängija annab tagasisidet korraldajale peale mängu kohapeal mitte ei tule siia foorumisse ventikat keerutama (ei pea kedagi konkreetset siinkohal silmas). 

Offline Harald

  • Tavakasutaja
  • Posts: 816
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #3 on: June 17, 2020, 09:18:06 »
Tere.

Reeglina on mängud niiöelda korraldaja nägu. Isiklikult olen korraldanud mänge, mis mulle endale meeldiksid. Samas 50 protsenti hea mängu panusest annavad mängijad ise. Hea mängu suudab halb seltskond ära rikkuda, samas hea seltskond suudab ka halvasti korraldatud mängu heaks teha.

Parimat
Harald
TARTU MILITAARSEIKLUS... SINU ELU SEIKLUS!!!
Pikk 60, Tartu.

Offline Dark.Knight

  • Tavakasutaja
  • Posts: 46
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #4 on: June 18, 2020, 20:57:45 »
Täiesti nõus, et luuramine võib pakkuda rohket elamust.

Teie kommentaarides kordusid märksõnad: "luuretegevus, plaan, taktika," mis pani mind mõtlema, et miks vanemad mängijad seda naudivad.
Ma pakun, et üks väga oluline mängumõnu pakkuv faktor on koostöö!
Kindlasti pakuvad elamust epic momendid, kus said üksi hulga mehi maha võetud kuid kogemus on seda ägedam kui saad seda teha kellagagi koostöös. Kui mängijad teevad koostööd ja kordineerivad tegevusi, siis see annab mängule hoopis uue kvaliteedi.

a) Mulle tundub, et suurtel mängudel on raskem mingit kordineeritud tegevust luua kui väikestel. Sellepärast tekib suurte mängude puhul "pudru ja kapsad" tunne. Isegi kui alguses on mingi Tiim koos, siis üsna varsti vajub seltskond laiali.

b) Teiseks, vanematel mängijatel on kujunenud seltskond (kellega) ja oskused (kuidas) kööstööd teha.


Minu jaoks võttis mäng hoopis uue mõõtme, kui hakkasin raadiosaatijatega (ja korralike klappidega) mängima. Raadiod võimaldavad tegevusi kordineerida, saada paremini aru mis mängus toimub, leida omasid ja infot kus võib kontakti leida.

Kui öelda, et mängijatest sõltub mäng, siis ma laiendaks, et mängijate vaheline koostöö ja positiivne suhtlus (ja reeglitest kinni pidamine) loob hea mängu.

Seega punkt:

5) Kui palju toimus mängijate vahel koostööd?

6) Kui sõbralikult mängijad oma vahel suhtlesid?



PS! Minu meelest võiks palju rohkem mängudel propageerida raadiosaatjate kasutamist. Raadiosaatjad võiks saada rentida (rõhutan, korralike klappidega), ei maksa need ju palju. Kes saab maitse suhu, ostab endale.

PS! PS! See ettepanek oli minu meelest ka hea, et mängukorraldaja ette kommunikeerub, mis stiili mänguga on. Nii saabuvad mängijad õigete ootustega.

Offline Leopold

  • Tavakasutaja
  • Posts: 62
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #5 on: June 18, 2020, 21:04:37 »
Su tähelepanekud on head ja õiged ning nõustun suga selle jaama kasutamise osas, omakeskis oleme ka seda arutanud ja liigume selle poole, et need kasutusele võtta.
Huvi pärast siinkohal küsin, et mis jaama sa kasutad ja mis on need eriti "korralikud" klapid ? 🤔

Offline Dark.Knight

  • Tavakasutaja
  • Posts: 46
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #6 on: June 19, 2020, 09:12:32 »
Kuna see raadiote valik on teine ja pikk teema, siis tegin sellele eraldi postituse.

https://airsoftfoorum.ee/index.php?topic=6536.msg36294#msg36294

Arutame seal edasi.

Offline Janar

  • Tavakasutaja
  • Posts: 52
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #7 on: June 30, 2020, 16:23:24 »
Kõige paremad mängud pühapäevaks on ühe eluga rünnak-kaitsed, varitsused, vipi transport jms.
Mil-simidel on minu heaks hea toon, kui üks elu on mõeldud missioonile või kontaktile.
Pikad stsenaariumid ning taustalood on suhteliselt mõttetud asjad ning sisuliselt ei anna mitte midagi juurde.

Minu jaoks kõige parem mäng oli "cocobana" 2011 sügisel Piirsalus

Offline Remius

  • Tavakasutaja
  • Posts: 911
    • View Profile
    • https://www.facebook.com/groups/602769200100336/
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #8 on: July 01, 2020, 11:58:06 »
Ei saa öelda, et pikad stsenaariumid ning taustalood oleks suht mõttetud ja ühe eluga mängud kõige paremad. Korraldajad teevad mänge igale maitsele ja kui nii võtta, siis on need mängijad vähemuses kes ühe eluga mänge eelistavad. Enamus mängija minnes mängule ja makstes mängumaksu eeldavad ka enamuse päevast mängida saada mitte istuda surnualas ja oodata ühe või teise seti lõppu. Seepärast ongi mänge igale maitsele, nii avalikke kui ka kinniseid mänge. Ei maksa öelda, et see või teine asi on suhteliselt mõttetu, parem on leida endale mäng mis just sulle kõige paremini sobib :)

Kõige paremad mängud pühapäevaks on ühe eluga rünnak-kaitsed, varitsused, vipi transport jms.
Mil-simidel on minu heaks hea toon, kui üks elu on mõeldud missioonile või kontaktile.
Pikad stsenaariumid ning taustalood on suhteliselt mõttetud asjad ning sisuliselt ei anna mitte midagi juurde.

Minu jaoks kõige parem mäng oli "cocobana" 2011 sügisel Piirsalus
F... calm, die in battle and go to Valhalla!

Offline Metsavend

  • Tavakasutaja
  • Posts: 253
  • Krytac Trident SPR MK2
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #9 on: July 01, 2020, 20:00:30 »
Minu arvates võib ka tavalistes lipu/pommimängudes muinasjutud ürituste kuulutuses ära jätta. Lühike ja selge eesmärk teeb mängu kõigile arusaadavaks.

Mulle jäi eelmisest Rutja mängust hea mulje. Oli küll ligi 100 inimest, ilma pausideta mäng ja ülesanded muutusid jooksvalt aga valdav enamus sai asjast aru ja tõmbasid ka teised kaasa kel polnud infot või muidu eksinud.

Offline Janar

  • Tavakasutaja
  • Posts: 52
    • View Profile
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #10 on: July 05, 2020, 22:43:53 »
Ei saa öelda, et pikad stsenaariumid ning taustalood oleks suht mõttetud ja ühe eluga mängud kõige paremad. Korraldajad teevad mänge igale maitsele ja kui nii võtta, siis on need mängijad vähemuses kes ühe eluga mänge eelistavad. Enamus mängija minnes mängule ja makstes mängumaksu eeldavad ka enamuse päevast mängida saada mitte istuda surnualas ja oodata ühe või teise seti lõppu. Seepärast ongi mänge igale maitsele, nii avalikke kui ka kinniseid mänge. Ei maksa öelda, et see või teine asi on suhteliselt mõttetu, parem on leida endale mäng mis just sulle kõige paremini sobib :)

Kohe näha, et keegi tundis end puudutatuna.
Just sellepärast tulebki täpselt niimodi ütelda, kui on meelsuse teema foorumis. Muud moodi muidu mõni ei oskagi mõelda, et võiks midagi teistmoodi olla. Minu eesmärk pole kunagi olnud airsoftis pühapäeva mängu eest hõlptulu teenida ning ei käi ka eriti mängudel, mis küsivad mõttetuste eest raha. Kui raha on asja ette, olen nõus maksma korralikult. Õnneks inimesi, kes tahavad minu moodi mängida, on piisavalt. Ülejäänud valigu endale meelepärane lõpmatute eludega üritus või uurigu rohkem maad ja saate ka päriselt mängida.
« Last Edit: July 05, 2020, 22:51:06 by Janar »

Offline Remius

  • Tavakasutaja
  • Posts: 911
    • View Profile
    • https://www.facebook.com/groups/602769200100336/
Re: Hea Airsofti mäng/üritus - kuidas hinnata
« Reply #11 on: July 06, 2020, 13:03:58 »
Ei saa öelda, et pikad stsenaariumid ning taustalood oleks suht mõttetud ja ühe eluga mängud kõige paremad. Korraldajad teevad mänge igale maitsele ja kui nii võtta, siis on need mängijad vähemuses kes ühe eluga mänge eelistavad. Enamus mängija minnes mängule ja makstes mängumaksu eeldavad ka enamuse päevast mängida saada mitte istuda surnualas ja oodata ühe või teise seti lõppu. Seepärast ongi mänge igale maitsele, nii avalikke kui ka kinniseid mänge. Ei maksa öelda, et see või teine asi on suhteliselt mõttetu, parem on leida endale mäng mis just sulle kõige paremini sobib :)

Kohe näha, et keegi tundis end puudutatuna.
Just sellepärast tulebki täpselt niimodi ütelda, kui on meelsuse teema foorumis. Muud moodi muidu mõni ei oskagi mõelda, et võiks midagi teistmoodi olla. Minu eesmärk pole kunagi olnud airsoftis pühapäeva mängu eest hõlptulu teenida ning ei käi ka eriti mängudel, mis küsivad mõttetuste eest raha. Kui raha on asja ette, olen nõus maksma korralikult. Õnneks inimesi, kes tahavad minu moodi mängida, on piisavalt. Ülejäänud valigu endale meelepärane lõpmatute eludega üritus või uurigu rohkem maad ja saate ka päriselt mängida.

Oh ei, ei tunne ma üldse puudutatuna ennast :) Igaühele oma, igaüks saab valida endale sobiva mängu. Mis puutub aga tulu teenimisse, siis ei näe ma selles mitte miskit halba kui inimesed mängude korraldamisega raha teenivad, olgu see suure vaevaga või hõlpsalt, peamine, et inimesed sellest rõõmu tunnevad ja ka mängijad naudivad korraldatud mängu. Selle üle võib lõpmatuseni vaielda milline on päris airsofti mäng ja milline mitte, kuid see ei vii mitte kuhugi. Seepärast ongi hea kui korraldajaid üle Eesti rohkem on kes korraldaks mänge igale maitsele :)
F... calm, die in battle and go to Valhalla!