Alustasin Airsoftiga umbes 1,5 aastat tagasi. Olen soetanud igast erinevat varustust selle aja jooksul ning lühidalt võtan kokku enda avastused nii:
1) Otsusta ära, kui tihti soovid mängida. Kui mängid 3-4x aastas, siis on mõistlikum varustust rentida. Kui mängid 2-3x kuus, siis osta endale korralik varustus.
2) Kui mängid tihti, siis liitu mõne Airsofti tiimiga (ise olen Bloodbrothers liige). Saad kohe endale ägedad sõbrad kogu eluks ning head abi, nõu jne. Samuti saad suurtel mängudel juba kokkutöötanud tiimiga käia.
3) Kui ostad midagi, siis osta korralik. Kui ei ole alguses vahendeid, et kõike korralikku osta, siis pigem oota ja osta jupikaupa, aga korralik kaup.
4) Kui ei tea, mis on korralik, siis küsi nende käest, kes teavad. Samuti küsi proovida. Kogu Airsofti kommuun on väga sõbralik ning huvitatud, et mängijaid oleks võimalikult palju. Mida rohkem teadlikke ja ausaid mängijaid, seda ägedamaks meie mängud lähevad. Seega - küsi julgelt abi! (võid PM ka kirjutada nendele, kelle jutt tundub loogiline ja läheb kokku Sinu nägemusega). Samuti saad tiimikaaslaste käest küsida.
Osta võiks varustust sellises järjekorras:
1) Automaatrelv (alguses unusta ära snaiprid, püstolid, pumbad jne). Minu subjektiivsel hinnangul jääb korraliku relv hind sinna 280-350€ vahele.
Miks osta korralik relv? Kui lahinguolukorras tulistad vastast ning kuulid kukuvad 10m enne vastast maha ning vastane võtab su üksiklaskudega maha, siis väga pikalt motivatsiooni airsofti mängida ei ole. Loomulikult CQBs ei ole väga vahet kui hea relv Sul on (va üksiklasi kiirus), kuid metsas mängides on relva laskekaugus ja lasketäpsus väga oluline. Seega pigem jäta alguses igast vestid, kiivrid jms ostmata ja pane raha korralikku relva. Jätkuvalt - kui lähed rendirelvaga mängule, siis küsi teiste käest ka nö päris airsofti relvi proovida. Saad kohe aru mis vahe on "relval" ja Relval. Osad räägivad ka seda, et võid osta alguses mingi keskpärase relva ja ise tuunid korralikuks. Neid wanna-be tuunijaid on palju, kes pool mängu hädaldavad et küll üks või teine asi ei tööta. Proffe nagu Bjorn, mõned teised Titancati ja Maggotsi poisid, on vähe ning õppimiskõver on tegelikkuses üpris korralik. Ehk ära jää lootma sellele, et küll pärast tuunid.
2) Prillid - täpselt sama teema, mis relvaga. Osta kohe ühed ja väga korralikud prillid. Alguses sai ka neid odavamaid ja kallimaid (aga kehvi) ostetud ning kui pool mängu pilti udune, siis väga mänguisu ei ole. Täielik raha raiskamine. Siin julgen tugevalt soovitada ESS prille. Olen proovinud igast imeloomi (Bolle jt), kuid seni proovitud prillide eelkõige udukaitse ei ole võrreldav ESSi omadega. ESSe ei ole seni suutnud uduseks ajada. Ehk kui siseklaasi korralikult hooldada (mitte näpuga üle tõmmata), siis peab asi kaua vastu. Näiteks:
https://www.kaliiber.ee/toode/ess-crossbow-one-ballistilised-kaitseprillid/3) Vest - eesti tingimustes ideaalne vest on:
https://www.kaliiber.ee/toode/invader-gear-mod-carrier-combo-plaadikandja-koos-taskutega/CAD on hea alternatiiv Eesti Digile. Antud vestiga on kaasas kõikvõimalikud taskud, mida sa tavalise modaalse vesti puhul ostaksid ühekaupa. Kui raha on ja suur Eesti Digi sõber, siis võid osta Galvilindast. Samaväärne komplekt läheb maksma ~300€.
4) Riided - Kui liitud mõne Airosfti tiimiga, siis kindlasti uuri, mis CAMO nad kannavad. Seega riided soovitan osta siis kui oled klubi välja valinud. Bloodbrothers kasutab näiteks CAD camo. Sobib väga hästi Eesti metsadesse.
Püksid: Vaata, et pükstel oleks kindlasti sisseehitatud põlvekaitsmed. Teeb elu väga mugavaks. Võid arvata küll, et ei ole põlvekaitsmeid vaja, kuid pikemal milsimil või CQB´l saad aru küll et vaja. Näide pükstest:
https://www.kaliiber.ee/toode/invader-gear-predator-puksid/Särk : Kui ostad vesti, siis osta vestialune särk. Näiteks:
https://www.kaliiber.ee/toode/invader-gear-vestialune-sark/Kindad: kindlasti otsi kindad, mis kaitsevad näppe kuulide eest (ehk on mingi pehmem kummi osa peal). Ilma selleta on väga valus vastu näppe saada. Mõned poisid on siin isegi mänge pooleli jätnud kuna näpp paistes. Näide:
https://www.kaliiber.ee/toode/mechanix-wear-m-pact-gen-ii-kindad-woodland/5) Lisakaitsed:
Näokaitse - CQB mängudel kindlasti vajalik enda nägu kaitsta (lisaks prillidele). Näiteks:
https://www.kaliiber.ee/toode/invader-gear-terasvorgust-naomask/Kiiver - Ühtepidi kaitseb pead valulike kuulide eest, teisipisi kaitseb pead kokkumisel põrutuste eest. Jälle kehtib reegel, et kui osta, siis väga korralik. Eriti oluline on see, et kiivri raskus on ühtlaselt jaotatud terve pea peale laiali. Samuti ostsin alguses odavama saasta ning pea hakkas juba 2-3h jooksul valutama. Nüüd ostsin:
https://www.kaliiber.ee/toode/fma-exf-kiiver/ ning võib terve ööpäeva peas hoida ilma et midagi tunneks (samuti on väga mugav NVG kasutamiseks mis lisab kiivri raskusele ~1 kg koos lisaraskustega).
Kiivriga tuleb kohe koos osta ka kiivrikate, et päike kiivri pealt ei peegeldaks metsas. Muidu annad kohe enda asukoha ära.
6) Raadioside - Kui üled üksi, siis ei ole seda vaja. Kui tegutsed juba tiimis, siis kindlasti vaja. Baofengi saatjad on minu subjektiivsel hinnangul korralikuid. Soovitan UV-5R mudelit.
https://www.kaliiber.ee/toode/baofeng-uv-5rplus-raadiosaatja/Kõrvaklapid - see on koht kuhu soovitan osta korralik asi. Korralikud klapid on sellised, mis istuvad istuvad rahulikult 6-8h kõrvas ilma et neid tunnekski. Samuti on väga korraliku helikvaliteediga ning ka sind on hästi kuulda. Ise kasutan CodeRed klappe, mida osaliselt kasutab ka näiteks FBI. Lisaks korralikele seadmetele on vaja raadioside meeskonnaga ka harjutada, kuid see juba täiesti eraldi teema.
Näiteks:
https://www.kaliiber.ee/toode/codered-korimikrofon-koos-klapiga-assault-k/Kuulide kohta on juba eraldi postitusi küll. Sellest siin rääkima ei hakka.